Dufek: Za úpravy data spotřeby nesou odpovědnost řetězce

Praha - Za přebalování a pozměňování data spotřeby potravin, které odhalily nedávné kontroly, nesou odpovědnost obchodní řetězce, a ne jejich zaměstnanci. Je o tom přesvědčen šéf Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek, podle kterého obchodníci potraviny přebalují už delší dobu. Obchodní řetězce se hájí tím, že za prodej přebalovaných potravin mohou jejich zaměstnanci, kteří nedodrželi stanovené postupy.

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v únoru při kontrolách našla v některých prodejnách sýry a masné výrobky s nesprávným datem spotřeby, některé potraviny byly i prošlé. Se všemi obchodníky, u kterých zjistila prodej potravin se špatným datem spotřeby, zahájí SZPI správní řízení. „Prohlašujeme, že některé praktiky, jako přebalování potravin, prodlužování doby trvanlivosti, nalepování nepravdivých etiket a označení, jsou u některých obchodníků dlouholetou zavedenou praxí,“ uvedl Dufek.

Výsledky kontrol SZPI odboráře nepřekvapily. „Na tyto praktiky upozorňujeme již několik let a musíme konstatovat, že to, co si dovolují obchodní řetězce vůči českým spotřebitelům, by si v mateřských zemích v žádném případě nedovolily,“ podotkl Dufek. SZPI by podle něj po uzavření vyšetřování měla zveřejnit výši pokut, které obchodníkům za prodej přebalených potravin uložila.

Nakupování
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Jan Zátorský

Prošlé nebo klamavě označené potraviny inspektoři SZPI našli v prodejnách Kaufland, Albert, Tesco či Billa. Mluvčí Kauflandu Michael Šperl uvedl, že zjištěné nedostatky vznikly kvůli pochybení jednotlivce a nedodržení řádného postupu. Podobně se vyjádřili i ostatní obchodníci. Podle Dufka to ale není pravda. „Vrcholem cynismu je, že toto obecné, dlouho trvající chování obchodníků za účelem zisku za každou cenu je zdůvodňováno nařčením vlastních zaměstnanců z porušování pracovních postupů,“ dodal.

Dufek tvrdí, že na tuzemském trhu se nyní manipuluje i s označením vajec. „Dochází k přebalování vajec a tištění českých etiket na vejce, která jsou bez označení dovážena do ČR ze zahraničí, aby spotřebitelé nepoznali, že tato vejce na český trh nepatří,“ upozornil Dufek. Státní veterinární správa už letos zakázala prodej několika stovek tisíc vajec od polských firem, které chovají slepice v nepovolených menších klecích.

SVS se prý dosud s přebalováním a tištěním českých etiket na vejce nesetkala. „Pokud někdo zjistí, nebo má podezření, že se děje něco takového, tak by to měl říci, a my to prošetříme,“ uvedl mluvčí SVS Josef Duben. Podle něj by odboráři měli prozradit, kdo vejce přebaloval. Dufek však pouze uvedl, že vejce měla být do ČR dovezena v minulém týdnu. Veterináři v lednu nevpustili na tuzemský trh 2,7 milionu vajec, zejména ze sousedního Polska. Bylo u nich vážné podezření, že nepocházejí z takzvaných obohacených klecí.