Prodejny Tesco a Billa manipulovaly s datem spotřeby

Brno – Některé supermarkety obchodního řetězce Tesco a některé supermarkety Billa patří mezi sedm prodejen, kde pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v uplynulých deseti dnech 13 druhů zboží s nepravdivě uvedeným datem spotřeby. Většinou šlo o uzenářské výrobky a také o sýry.

Například supermarket Tesco v Čelákovicích v okrese Praha-východ prodával jemné párky extra s datem spotřeby prodlouženým o den. Tesco v Mostě prodávalo po stanoveném termínu corizo salám a katalánský salám. V Pardubicích si Tesco protáhlo datum spotřeby u jaternic, kuřecího šunkového salámu a sýru Primátor. U něj byl o pět dní starší datum, než mělo být. Tesco v Českých Budějovicích uvádělo nesprávné datum u produktu kavalír se sýrem a v Praze 10 byl na pultu lovecký salám, i když tam již podle výrobce neměl co dělat.

Potíže zjistili kontroloři i v supermarketech Billa. V Přešticích na Plzeňsku se s nepovoleně prodlouženým datem spotřeby prodávaly uzené šproty a v Plzni hned čtyři výrobky; gurmán v zeleném pepři, chorizo extra hot, prosciuto a hovězí maso v pepři.

Ve zmíněných případech šlo tedy o zboží, jež dostaly supermarkety s uvedením data, do kdy má být zprodukováno. Následně prodejci toto zboží sami naporcovali či vyňali z obalů a dali do regálů s tím, že u něj uvedli nepravdivé datum spotřeby. Většinou jej o den protáhli.

Mluvčí SZPI Michal Spáčil pro ČT:

„Počty kontrol se nezvyšují, probíhají ve stále stejném režimu. Znamená to tedy, že vzrostl počet případů, kdy prodejci pochybili ve vyznačování data použitelnosti, případně data minimální trvanlivosti.“