Australští farmáři se bojí o novou generaci, nabízí moderní školení

Sydney – Australské asociace varují: farmářství v Austrálii pomalu ustupuje a za několik let může být takřka na vymření. Na vině je současný životní styl mladých lidí, které představa obdělávání půdy a chov zemědělských zvířat nijak netáhne. Nastupující generace totiž spojuje svůj osud hlavně s městy a farmáře má v povědomí pevně spojené s obrazem postaršího, znuděného muže s rutinním životem. Úřady se proto snaží změnit pověst klasického australského zemědělce – například s pomocí moderních technologií.

Mezi mnoha mladými Australany jsou pevně zakořeněny předsudky, podle kterých si představují farmáře jako starší, nepříjemné a hlavně chudé osoby.  Není proto divu, že jen málokterý z nich se zajímá o práci na australském venkově. Zemědělské úřady se nyní snaží ve většinové společnosti farmářství zatraktivnit. Jedním z projektů je školení a modernizace tamních farem. Mladou krev by mělo přitáhnout to, co je jí nejbližší a pro zemědělství na první pohled nečekané – nejnovější technologie.

Jedním ze školicích středisek je farma v tasmánském Woodbury. Tamní farmáři, vesměs třicátníci, Sice nosí typické australské klobouky a občas zahání stáda ovcí na čtyřkolkách, své chytré telefony ale mají plné užitečných aplikací, výstupů z nejrůznějších databází a meteorologických analýz. „Když mluvíme o dnešním farmaření, zvlášť tady v Tasmánii, tak jde skutečně o využívání nejmodernější techniky na vysoké úrovni,“ říká Jan Davisová z Tasmánské asociace farmářů.

  • Ovce
    Ovce zdroj: ČT24
  • Australský farmář
    Australský farmář zdroj: ČT24

Progresivní trend v zemědělství umožňuje přes počítač ovládat a kontrolovat celý rozsáhlý zavlažovací systém. Další programy pomáhají optimalizovat jednotlivé práce tak, aby zabraly co nejméně času. „Se zavedením nových pěstitelských a chovatelských metod se toho změnilo tolik, že se těšíme, jak budeme pracovat za pět nebo deset let,“ říká s optimismem Richard Burbury. Za zmíněnou dekádu už navíc bude jasné, zda se kampaň neminula účinkem a australské pastviny bude na čtyřkolkách a s chytrým mobilem v kapse brázdit tolik potřebná mladá krev.

Video Austrálie: moderní farmáři
video

Austrálie: moderní farmáři