ÚOHS zamítl rozklad Škody Transportation v tendru na rychlíky

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad Škody Transportation ve věci loňského tendru na nákup 15 vlakových souprav pro České dráhy. Úřad loni rozhodl, že České dráhy neporušily zákon o veřejných zakázkách, když v pětimiliardovém tendru chtěly odkoupit rakouské soupravy bez otevřeného výběrového řízení. Rafaj nyní verdikt svých podřízených potvrdil, vyplývá z webu ÚOHS.

Škodovka narazila. Snaze Českých drah o nákup šestnácti souprav Siemens Railjet nebrání nic v cestě. „Dospěl jsem k závěru, že nenastaly podmínky pro zrušení nebo změnu napadeného rozhodnutí,“ uvedl Rafaj. Jeho rozhodnutí je pravomocné. Škoda Transportation proti němu však může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

ÚOHS již loni v září zrušil předběžné opatření, které drahám bránilo v podpisu smlouvy. České dráhy tvrdily, že dohodnutá cena 200,5 milionu eur za 16 souprav byla výjimečně výhodná a vypsání výběrového řízení bránil i omezený časový rozměr, po který nabídka platila. Rakouské dráhy (ÖBB) potvrdily smlouvu Českých drah a Siemensu o nákupu rychlíkových jednotek Railjet za zhruba pět miliard korun koncem září 2011. ČD při koupi využijí opci rakouských drah, které v obřím tendru koupily desítky stejných vlaků a některé nebudou potřebovat.  

Soupravy budou dodány v letech 2013 až 2014 a budou určeny zejména pro mezistátní dopravu mezi Českem, Rakouskem a Německem. Podle serveru iDnes.cz zaplatí České dráhy za nové soupravy Railjet od Siemensu zhruba o 400 milionů korun více, než původně plánovaly. Dopravce totiž mění částečně svoji objednávku. I když nakonec bude mít o jednu soupravu méně, nabídne v nich více sedaček. Podle nové dohody koupí dráhy osm osmivozových jednotek a sedm sedmivozových.