Soud nařídil ukončení stávky na frankfurtském letišti

Frankfurt nad Mohanem - Německý soud dnes nařídil okamžité ukončení stávek pozemního personálu na frankfurtském letišti. Protesty zaměstnanců začaly v polovině února poté, co zkrachovala jednání o mzdách a pracovních podmínkách. Poslední stávka, která omezila i spojení s Prahou, byla zahájena v neděli a podle původních plánů měla skončit ve čtvrtek ráno. Odboráři se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat.

Protestů se účastnilo zhruba 200 zaměstnanců, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel a tvoří přibližně procento celkové pracovní síly letiště. Stávky vedly ke zrušení tisíců letů. Soud dnes tyto protesty označil za nezákonné.

Ke stávce se dnes měli na šest hodin připojit zaměstnanci řízení letového provozu, aby vyjádřili solidaritu se svými kolegy. Soud ale již v úterý tuto solidární stávku, která by chod letiště zcela ochromila, zakázal.

Na ruzyňském letišti v Praze byly dnes kvůli stávce zrušeny čtyři lety, dva do Frankfurtu a dva z Frankfurtu. První dva lety se měly uskutečnit ráno. „Přílet měl být v 7:45, odlet v 8:20,“ uvedlo tiskové oddělení letiště. Večer pak nepřiletí letadlo v 18:30 a neodletí spoj v 19:15.

Frankfurt je třetím nejrušnějším letištěm v Evropě. Denně odbaví zhruba 1 300 letů. Loni jím prošlo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.