Evropa se potýká s rekordní nezaměstnaností

Brusel - Evropa sužovaná krizí se potýká s rekordní nezaměstnaností. V lednu dosáhla v eurozóně historického maxima 10,7 procenta a v Evropské unii 10,1 procenta. Česko na tom podle Eurostatu není ve srovnání s ostatními zas tak špatně. Tuzemská nezaměstnanost dosahuje 6,9 procenta, což je šesté nejnižší číslo v unii. Ve Španělsku byla v lednu bez práce takřka čtvrtina ekonomicky aktivních lidí (23,3 procenta), naopak v Rakousku jen pouhá čtyři procenta.

Statistici Eurostatu odhadují, že bez práce v EU bylo v lednu 24,3 milionu lidí, z toho 16,9 milionu v eurozóně. Proti prosinci tak nezaměstnaných přibylo o 191 000 v EU a o 185 000 v eurozóně. Proti lednu roku 2011 jich přibylo o 1,5 milionu v EU a o 1,2 milionu v eurozóně. V lednu loňského roku nezaměstnanost v eurozóně dosahovala deset procent a v EU 9,5 procenta. Na trhu práce jsou nyní patrné dopady současné dluhové krize a různých úsporných opatření, která jsou kvůli nim některé země nuceny přijímat.

„Jde o špatné zprávy pro spotřebitele, neboť ti čelí nejen vysoké a narůstající nezaměstnanosti, ale stále také snížené kupní síle,“ komentoval nová čísla Howard Archer z IHS Global Insight. Data podle něj nasvědčují tomu, že eurozóna, která je hlavním cílem pro exportně orientovanou českou ekonomiku, míří k dalšímu propadu hospodářství přinejmenším v první čtvrtině letošního roku.

Vývoj nezaměstnanosti v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat

„Česko si nevede až tak špatně. To číslo 6,9 je získáváno průzkumem Eurostatu, registrovaná míra nezaměstnanosti je v Česku trochu vyšší, kolem 9 procent. Očekáváme další zhoršení nezaměstnanosti v důsledku recese a poklesu ekonomické aktivity v průmyslu,“ komentoval výsledky Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank.

Ve Španělsku je 49,9 procent mladých lidí bez práce

Je také třeba podotknout, že statistici upravili i data o nezaměstnanosti za prosinec. Ještě na konci ledna předpokládali, že její výše dosahovala v eurozóně 10,4 procenta, dnes údaj navýšili na 10,6 procenta. Stejně tak i celé unii číslo navýšili z původně předpokládaných 9,9 na 10 procent. 

V Bruselu dnes odpoledne začíná dvoudenní summit Evropské unie, který se právě zaměstnanosti a dopadům krize bude věnovat. Lídři EU by chtěli přijít s opatřeními na zlepšení zaměstnávání mladých. Například u mladých pod 25 let ve Španělsku nezaměstnanost dosahovala v lednu 49,9 procenta a v Řecku v listopadu 48,1 procenta.

Video Rozhovor s Jaromírem Šindelem
video

Rozhovor s Jaromírem Šindelem