Madagaskar obnovil výrobu ve své jediné automobilce

Antananarivo - Na Madagaskaru po 17 letech znovu zahájila provoz jediná továrna na výrobu aut. S obnovou výroby pomohl francouzský kapitál a díky němu získaly novou práci desítky místních lidí. A to není zdaleka vše. Na autě ze zdejší továrny je zvláštní i to, že většina dílů pochází z místních zdrojů.

Madagaskarská továrna znovu ožívá. „Jsme velmi šťastni. Jsme bývalí zaměstnanci továrny, která byla zavřená desítky let a teď je zase otevřená. A my jsme zpátky a pracujeme, nemůžeme tomu ani uvěřit,“ říká mechanik Elia Antsaniaina.

Výroba aut na Madagaskaru zdaleka není tak automatizovaná, jak ji známe z Evropy. Na jednom vozu pracuje 15 zaměstnanců po dobu dvou týdnů. „Naším cílem je vyrobit dvě auta za měsíc. K tomu, abychom to zvládli, máme ještě daleko, ale snažíme se. Navíc máme hodně objednávek,“ upozornil zaměstnanec továrny Elysee Ravo.

Marie Alain Beatriceová, obyvatelka města

„Je snadné to auto řídit, nepotřebuje hodně benzinu. A samozřejmě chci podporovat produkty naší země.“


Asi pětinu tvoří poptávka ze zahraničí. Největší zájem o auta přitom mají místní lidé. Jeden vůz stojí v přepočtu asi 100 tisíc korun. Kromě podvozku francouzské značky Renault je auto sestaveno jen z materiálů pocházejících přímo z ostrova.

Před svým uzavřením prodávala madagaskarská automobilka jen dva modely. Po obnovení výroby ale sortiment rozšířila o další dva.