Zima letos skiareálům nepřála, na investice nebude

Praha - Jako na houpačce si během letošní zimy připadají provozovatelé lyžařských vleků. Nejdřív bylo sněhu málo, pak zas moc a nakonec jim lyžaře ze sjezdovek vyhnaly rekordní mrazy. Po letošní extrémní sezoně jsou rádi, že pokryli alespoň náklady na svůj provoz. Na investice ale podle nich po letošní zimě rozhodně nebude.

Listopad i prosinec byly pro provozovatele lyžařských areálů velkým zklamáním. Přírodní sníh nebyl, a tak byli odkázaní jen na ten umělý. Třeba na šumavském Špičáku tak špatný začátek sezony nepamatují. „My jsme zasněžovali v prosinci prakticky pořád. Ale pořád jen od tisíce metrů nahoru, takže nám pořád chyběla spodní třetina areálu, kde jsme opravdu jezdili na slupce deseti centimetrů,“ přiblížil provozovatel Skiareálu Špičák Vladimír Kasík.

Pomalý rozjezd sezony znervózněl i Janu Šrenkovou, která ve Špindlerově Mlýně provozuje rodinný penzion. „Když není sníh, nejsou hosti a vy prostě nevyděláte. A nedoženete to ničím,“ uvedla.

Sníh napadl až začátkem ledna. Jenže ani tentokrát nebyli provozovatelé lyžařských areálů a penzionů spokojení. Bylo ho až příliš. Když konečně přestal padat, vystřídaly ho rekordní mrazy. Mnohde bylo i minus 20 stupňů. Lidem se do mrazu nechtělo, a tak na hory zase nejezdili, anebo pobyty i každodenní lyžování zkracovali. „Když mrzlo těch dvacet dní, tak si kupovali jízdenky na kratší dobu,“ potvrdil provozovatel jesenického Skiareálu Branná Rostislav Procházka.

Vladimír Kasík, provozovatel Skiareálu Špičák

„Prostě varování, že je 20 stupňů pod nulou a nemáme vycházet, pro hory rozhodně není ideální.“


I přes extrémní výkyvy ale vlekaři letos neprodělají. Na pokrytí nákladů jim stačí zhruba měsíc dobrého počasí - a ten už zima předvedla. „Na provoz jsme si samozřejmě vydělali, ale na investice nám budou peníze chybět,“ upozornil vedoucí areálu Bílá v Beskydech Jaroslav Vrzgula.

Na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně stále leží zhruba 160 centimetrů sněhu. A zimní sezona tu zdaleka nekončí. Podle provozovatelů areálu se tu bude lyžovat ještě nejméně do poloviny dubna. Velké zisky se už ale k jaru čekat nedají. „V březnu už ta obsazenost je slabší. V dubnu budou zajímavé už jenom víkendy,“ podotkla Srenková. Přesto se chtějí provozovatelé areálů udržet vleky otevřené co nejdéle. A to nejen v Krkonoších, ale třeba i v Beskydech. Tam chtějí zavírat na Velikonoce.