Bulharští nacionalisté chtějí vyhnat „kolonizátory“, včetně ČEZu

Sofia - Bulharská krajně pravicová a nacionalistická strana Útok během dnešního shromáždění v Sofii vyzvala k tomu, aby se země osvobodila od „nových kolonizátorů“, kterými jsou podle ní zahraniční investoři. Podle nového programu Útoku by měly být vypovězeny smlouvy se zahraničními energetickými firmami, jako je český ČEZ nebo rakouský EVN, řekl šéf strany Volen Siderov.

Do bulharských rukou by se podle něho měli vrátit i mobilní operátoři. A banky, které z 90 procent vlastní finanční ústavy ze zahraničí, „by měly pracovat pro bulharské hospodářství, a ne pro cizí zájmy“.

Strana Útok je zastoupena v bulharském i Evropském parlamentu. Do loňského roku podporovala středopravicovou menšinovou vládu premiéra Bojka Borisova.

Skupina ČEZ působí v Bulharsku v oblasti prodeje, distribuce i výroby elektrické energie. V polovině desetiletí uspěla v privatizačním procesu a získala většinové podíly v tehdejších třech distribučních společnostech na západě země. Následně získala v tendru elektrárnu Varna.

ČEZ se předloni stal terčem kritiky ze strany bulharských úřadů za to, že si za svou energii účtoval příliš vysoké ceny. Tamní energetický regulátor DKEVR kvůli tomu dokonce firmě uložil vysokou pokutu. Bulharský premiér ale loni na podzim při návštěvě Prahy chválil nové vedení ČEZu v Bulharsku, které nastoupilo začátkem loňského roku.