Řecko objevilo kouzlo farmářských trhů

Soluň - Řekové šetří a hledají možnosti, jak nakupovat co nejlevněji. V Soluni na zemědělské univerzitě proto přišli s nápadem, který je podobný českým farmářským trhům. Zemědělci prodají své výrobky na půdě univerzity přímo nakupujícím, a to bez prostředníků. Zatím to zkoušejí s bramborami a zájem je obrovský.

Řekové objevují výhody farmářských trhů. Pro chudnoucí obyvatele je 20 kilo brambor za pět eur lákavá cena. Kilo vyjde zhruba o dvě koruny levněji než v Česku a zhruba dvakrát levněji než v supermarketu. Zhruba 50 tun brambor lidé skoupili za pouhé čtyři hodiny.  

S myšlenkou obejít prostředníky přišel profesor Kaminidis, když učil své studenty při hodině marketingu, jak využít přímý marketing v reálném životě. Studenti kontaktovali místní zemědělce a ti souhlasili. „V tomto klíčovém období, kdy lidé mají problémy, budeme dělat vše pro to, aby mohli nakupovat alespoň základní potraviny za nižší ceny. Myslím, že jim to hodně pomůže,“ řekl Christos Kaminidis, profesor na zemědělské univerzitě v Soluni. 

Nabídnout levnější potraviny na trhu se rozhodla i další města. Nabídku rozšíří o olivový olej, mouku nebo luštěniny. Podle Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu může za zdražování potravin nízká konkurence mezi prodejci, nedostačující přeprava nebo neefektivní trh. Ceny v obchodech začal hlídat i řecký úřad pro hospodářskou soutěž.

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové