Evropským autem roku je Opel Ampera

Ženeva - Titul evropského auta roku letos získal Opel Ampera. Mezi finalisty soutěže Car of The Year dále patřily modely Citroën DS 5, Fiat Panda, Ford Focus, Range Rover Evoque, Toyota Yaris a Volkswagen Up!. Výsledky dnes zveřejnili organizátoři ankety.

Opel Ampera, který se ve Spojených státech prodává jako Chevrolet Volt, je teprve druhým elektromobilem, který anketu vyhrál. Loni prestižní titul získal rovněž elektrický Nissan Leaf. Ampera je vždy poháněná pouze elektromotorem, energii čerpá z baterií, které se dobíjí buď z elektrické sítě, nebo během jízdy z benzínového generátoru. „Je to elektromobil s prodlouženým dojezdem, který veze na palubě, dá se říct, vlastní elektrárnu, malý zážehový motor s dynamem,“ říká porotce za Českou republiku v soutěži Car of the Year Tomáš Hyan.

Celkový dojezd Ampery je tak kolem 500 kilometrů, což je zhruba trojnásobek proti běžným elektromobilům. Česká pobočka koncernu GM již na Amperu přijímá objednávky, jeho cena přesahuje jeden milion korun.

Odborné ankety Car of The Year 2012 se zúčastnilo 59 motoristických novinářů z 23 evropských zemí. Ti hlasovali mezi 35 nominovanými novinkami. Auto roku se v předvečer ženevského autosalonu oznamovalo poprvé v padesátileté historii soutěže.

Video V Ženevě vrcholí přípravy na další ročník autosalonu
video

V Ženevě vrcholí přípravy na další ročník autosalonu

V Ženevě vrcholí přípravy na další ročník autosalonu

Auto roku

Vítězem české ankety Auto roku 2012 Klubu motoristických novinářů, která se řídí pravidly Car of The Year, se stal Range Rover Evoque. „V šedi dnešních automobilů, které jsou si podobné jako vejce vejci, má opravdu originální design. Navíc je to opravdu vůz terénní, a ne takové to SUVčko na parádu,“ říká Hyan. V konkurenční anketě pořádané Sdružením automobilového průmyslu a Svazem dovozců automobilů zvítězil Ford Focus. 

Prvním novinářským dnem začíná v úterý 82. ženevský autosalon. Na nejvýznamnější evropskou automobilovou akci první poloviny roku se přihlásilo přes 140 světových a evropských automobilových novinek. Jednou z nich je nejmenší Škoda Citigo v pětidveřovém provedení nebo Hyundai i30 z Nošovic v provedení kombi.