Putinovo vítězství i drahá ropa pomáhají ruským akciím

Praha - Ruské akciové trhy od začátku roku vzrostly o pětinu. Analytici se přitom shodují, že by volba Vladimira Putina prezidentem společně s rostoucími cenami ropy moskevské burze mohly pomáhat i dál. Investoři ale mají stále obavy z tamní korupce.

Od začátku roku za sebou ruská burza nechává v závěsu Evropu, Spojené státy i Japonsko. Pomáhá jí hlavně cena ropy, kterou nahoru táhne strach z válečného konfliktu s Íránem, ale i snaha Evropy vyřešit dluhovou krizi. „Centrální banky na celosvětovém měřítku dávají do oběhu stále více a více peněz, což má inflační tlaky a může to mít vliv na růst cen komodit a tím pádem ruské společnosti můžou z toho profitovat,“ říká investiční stratég ČP Invest Michal Valentík. 

Jan Traxler, privátní investiční poradce, FINEZ Investment Management

„Když roste cena ropy, daří se ekonomice. Tento trend bude pravděpodobně přetrvávat dál. Dlouhodobě je perspektivní zejména těžební a zpracovatelský sektor, to znamená firmy jako Gazprom, Lukoil, Rosněft a podobně.“ 

Moskevské burze by mohlo pomoct i zvolení Vladimira Putina prezidentem. Pokud by se jím nestal, spekulovalo se o jednorázové dani, která by se dotkla největších společností. Pro investici do Ruska mluví i tamní nízké zadlužení. „Hrozby na globálních trzích jsou dluhy jednotlivých národních států, a podíváme-li se do Ruska, tak tam poměr dluhu k HDP je daleko nižší než například v Americe nebo v Japonsku nebo i v západní Evropě,“ dodává Valentík. 

Vladimir Putin ve volební místnosti
Zdroj: ČTK/AP/Misha Japaridze

Východ by mohl být pro investory zajímavější než západ

Podle něj by se investoři mohli dívat v tuto chvíli na východ od našich hranic a ne na západ, a to ze dvou důvodů: „Zaprvé je to nižší zadluženost veřejného sektoru a druhým důvodem je růst reálného HDP, který je o jeden až dva procentní body vyšší než v ekonomikách na západě.“ 

Zatímco Evropa se pomalu dostává do recese, ruská ekonomika loni rostla o 4,2 procenta. To ale budoucímu ruskému prezidentovi nestačí: „Chceme zvýšit růst ruského hospodářství na 6 procent, nejlépe ale na 6 až 7 procent, a do pěti let se tak připojit k pěti nejrychleji rostoucím ekonomikám.“ 

Mnohé investory ovšem stále odrazuje tamní míra korupce, která v zemi podle Sdružení advokátů pro lidská práva dosahuje až poloviny ekonomiky. Index vnímání korupce od organizace Transparency International pak zemi řadí na 143. místo, stejně jako africkou Ugandu nebo Nigérii.

Reportáž Jany Erbenové (zdroj: ČT24)