Německý veletrh CeBIT představil technologické lahůdky

Hannover – Světový veletrh výpočetní a telekomunikační techniky CeBIT, konaný v německém Hannoveru, představil řadu inovací. Podle agentury AFP ale některé z nich spíše připomínají technologické výstřelky ze sci-fi filmů – například vodou poháněné hodinky, očima ovládané počítačové hry a roboti tančící u tyče.

CeBIT, který letos potrvá do soboty 10. března, je vždy magnetem pro poslední výkřiky robotické technologie a současný ročník není výjimkou. Největším tahákem byla přítomnost dvou štíhlých robotů v životní velikosti, kteří tančili u tyče na hudbu přehrávanou dalším robotem – dýdžejem. Tito tanečníci jsou vyrobeni ze šrotu a pohání je staré automobilové motory. Jeden stojí třicet tisíc eur.

Davy přitahoval i prototyp „auta budoucnosti“, které usnadňuje parkování tím, že se „smrskne“ až o 50 centimetrů, takže se vmáčkne i na ta nejtěsnější místa.

To německá firma getDigital na veletrhu předvedla svoje nejnovější „hračky pro podivíny“. Pro fanoušky sci-fi klasiky nabízí kráječ na pizzu a otvírač na lahve ve tvaru vesmírné lodi Enterprise ze seriálu Star Trek či formu na led vyrábějící kostky v podobě podsaditého robota R2D2 z Hvězdných válek.

Tvrdí spáči si pak mohou pořídit budík ve tvaru stejného vesmírného robota promítající na stěnu laserové číslice. Jeho výhodou je, že zastavit vysoko posazené ječení budíku v předem nastavený čas je možné jen tím, že spáč trefí laserovým ukazovátkem kontrolku na hlavě - a v tu chvíli už rozhodně musí být probuzený.

Jako údajně první na světě představila jihokorejská firma Neo Reflection „prstovou myš“, která dokáže ovládat počítač pouhým ukázáním prstu až na vzdálenost deseti metrů. A pozornost si vysloužila i počítačová hra firmy Tobii, v níž hráči navigovali vesmírnou loď jen pouhým pohybem očí.

Ne všechny vystavené hračky na CeBITu jsou ale pro zábavu - například senzor pro zahradníky navržený curyšskou firmou Koubachi. Po prostém zasunutí senzoru do země v blízkosti rostliny a naprogramování pro daný druh se zařízení začne o květinu starat a hlídat odpovídající množství vláhy, teplotu a vystavení slunci. Jakmile není něco v pořádku, pošle senzor majiteli e-mail nebo textovou zprávu s upozorněním, co je třeba udělat: zalít, snížit teplotu, přidat hnojivo, přistínit. Pomocník pro zahradníky od firmy Koubachi stojí 109 eur.