Súdán by rád zbohatl na cukru

Chartúm - Súdán se chce zbavit závislosti na dovozu cukru, vláda afrického státu se proto rozhodla podpořit domácí cukrovary. Investuje do nich miliardu dolarů. Súdán je sice třetí největší africký výrobce cukru, přesto i on musí surovinu dovážet. Cukr patří mezi nejdůležitější potraviny pro 32 milionů chudých Súdánců.

Zemi nedávno postihla ekonomická krize poté, co se Jižní Súdán v červenci minulého roku osamostatnil a země tím přišla o většinu zásob ropy. „Náš plán je vyrábět hodně cukru a vláda to i podpoří. Do roku 2014 až jeden a půl milionu tun. Do dalších dvou let překročíme dokonce dva miliony tun cukru,“ nastínil ministr průmyslu Abdul Wahab Mohamme Osman.

Vláda plánuje vybudovat další cukrovary v oblasti Bílého Nilu. Snaží se tak vybudovat soběstačnou ekonomiku. Po rozpadu země totiž loni v červenci přišla o tři čtvrtiny ropných polí a súdánská ekonomika zatím výpadek ničím nenahradila. A právě v cukru vidí vláda příležitost, jak vydělat peníze.

„V prvním roce chceme vyrobit zhruba 150 tisíc tun cukru. Samozřejmě budume dále rozvíjet naši cukrovou farmu. Díky modernizaci docílíme v roce 2014 plné kapacity a vyrobíme až 450 tisíc tun cukru,“ plánuje ředitel cukrovaru Hassan Satti.

Největším akcionářem tohoto závodu je Súdán, o zbytek se dělí Saudská Arábie a Kuvajt. Na další čtyři cukrovary africké zemi půjčí Indie a Čína.