Česko-německý obchod je ve vynikající formě

Praha - Obchodu mezi Českem a Německem se daří, ročně roste o stovky miliard korun. Vychází to z údajů Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Krize zasáhla jen několik málo odvětví, dočasně je zpomalila, významnější vliv ale neměla. Na obou stranách hranice dnes žijí ze vzájemného obchodu tisíce firem.

Prostor pro další export na obou stranách hranice stále je. Zatímco v roce 1993 se mezi zeměmi protočilo 220 miliard korun, o deset let později to byl už skoro bilion. Dnes už je to zase o polovinu víc. Podle česko-německé obchodní komory celá řada firem dozrála k možnosti exportovat až teď.

„České firmy v minulých letech hodně investovaly, a to hlavně do vlastního vybavení a schopnosti vyrábět velmi kvalitní zboží. Teď vyrostly, český trh jim připadá malý a chtějí zkusit víc,“ říká Bernard Bauer, člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.


Video Česko-německý obchod
video

Česko-německý obchod

Celosvětová hospodářská krize nijak významně česko-německý obchod nezasáhla, jen ho na čas asi o pětinu zpomalila. Nejvíc se dotkla služeb, automobilového průmyslu a strojírenství.

Německo je tradičně největším obchodním partnerem Česka, právě s ním obchodují Němci nejvíc ze všech zemí bývalého východního bloku. Nejsilnější je přitom Česko už tradičně v produkci aut, strojírenství, ale i výrobě a zpracování energií.