Řekové v Německu posílají domů jídlo

Frankfurt nad Mohanem - Řečtí přistěhovalci v Německu začali posílat jídlo a další dary do své domovské země. Chtějí tak pomoci svým bývalým spoluobčanům, kteří během krize přišli o dlouhodobý příjem. V Řecku humanitární balíky dostanou rodiny s měsíčním příjmem 500 eur a méně. Nápad s potravinovými balíčky vzbudil mezi emigranty velkou odezvu a před kostelem proroka Eliáše ve Frankfurtu se nakonec sešlo víc než 6 000 krabic.

Metoda pomoci je jednoduchá, stačí nakoupit věci v obchodě, případně přihodit pár eur a zabalit vše do krabice a přinést k místnímu kostelu. Odtud kamiony balíky odvezou o dva a půl tisíce kilometrů jihovýchodně. 

Lazaros Lespouidis: „Vím, jak jsou lidé v Řecku zoufalí. Neví z čeho žít. Zatímco oni ztratí práci a příjem, všechno okolo se zdražuje.“ 

Paraskevi Triantafyllou: „Chceme darovat lidem v Řecku to, co si sami nemůžou dovolit. Tak jim to pošleme - hlavně tu  nejzákladnější věc na světě, jídlo.“


Jeden z mnoha dárců je počítačový odborník Sakis Lakakis. Narodil se sice v rodině emigrantů v Německu, chtěl se ale vrátit domů do země svého původu. V Řecku vydržel 4 roky. Pak ho krize dohnala k tomu, aby se vrátil zpět do Německa, doma pro něj práce nebyla. „Lidé v Řecku jsou kvalifikovaní a umí tvrdě pracovat, ale ani to jim nestačí. Tamní struktury selhaly, státní instituce i daňový systém - všechno je špatně,“ vysvětluje Sakis Lakakis. 

Video Reportáž Miloše Minaříka
video

Reportáž Miloše Minaříka

Dárci doufají, že humanitárními balíčky aspoň trochu zlepší situaci těch, na které prý Evropa se svými požadavky na škrty zapomíná. Většina emigrantů také sní o tom, že se jednou do Řecka vrátí, teď na to ale nemyslí nikdo.