Mexičané jako první z Latinské Ameriky poletí novým Boeingem

Mexiko - Mexické aerolinky představily svůj nový Boeing 787 Dreamliner, který si pořídily jako první ze zemí Latinské Ameriky. Boeing i díky tomuto typu letadla letos jasně překonává v počtu objednávek svého tradičního konkurenta evropský Airbus. Boeing 787 Dreamliner je chloubou amerického letectví. Je to první letadlo střední třídy schopné uletět stejnou vzdálenost, jako jeho větší kolegové, tedy až 16 tisíc kilometrů. To vše přitom s 290 pasažéry na palubě.

Boeing dokonce podle posledních údajů doslova drtí svého evropského konkurenta Airbus. Airbus za první dva měsíce roku získal nové objednávky na 97 letadel, zatímco Boeing na 387 letadel. Obě společnosti pak dodaly odběratelům shodně 84 letadel. Boeing plánuje v letošním roce poprvé po šesti letech získat více objednávek na letadla než evropský Airbus.

Airbusu se loni podařilo získat podíl na celkovém počtu nových objednávek 64 procent, hlavně díky novému, úspornějšímu modelu A320neo. Boeing zaostal s podobnou verzí modelu za Airbusem o zhruba rok, a loňský rok byl tak pro něj slabší. V letošním roce však čeká vysoký zájem o svůj model 737 MAX, který je konkurentem A320neo, a věří, že mu pomůže Airbus v nových objednávkách překonat. Údaje za první dva měsíce roku to potvrzují. 

Andres Conesa, generální ředitel Aeromexico:

„První cesty budou do Paříže a Tokya. Tam se teď bude létat přímo bez mezipřistání v Tijuaně a my tak ušetříme.“Airbus má totiž problém - Čína mu pozastavila objednávky v reakci na kontroverzní evropskou uhlíkovou daň. Provozovatel letadla by podle ní měl platit daň v závislosti na spotřebě letadla. I přes problémy s dodávkami do Číny ale vykázal Airbus rekordní zisky - skoro jeden a půl miliardy dolarů. Objednávky přitom počítá ve stovkách miliard. Lví podíl na tom má mimo jiné hlavně úspěšný obří model A380.

Video Reportáž Františka Kramarze
video

Reportáž Františka Kramarze