Eurozóna „grilovala“ Španělsko - kvůli rozpočtu

Brusel - Španělsko se v pondělí na zasedání ministrů financí zemí eurozóny dostalo pod tlak partnerů kvůli jeho rozpočtovému schodku. Ten totiž i letos překročí předpokládanou mez a pod klíčovou tříprocentní hranici by se měl dostat až příští rok. Španělsko, které je jednou z největších ekonomik eurozóny a u něhož panují obavy z možnosti rozšíření řecké dluhové nákazy, mělo letos deficit dostat pod 4,4 procenta HDP. Madrid ale už řekl, že se to nepodaří a jeho cílem v nynější době, kdy se zemi hospodářsky zrovna nedaří, bude schodek 5,8 procenta. Ecofin nakonec své požadavky zmírnil a určil rozpočtový cíl pro rok 2012 tak, aby schodek dosáhl maximálně 5,3 procenta.

Ani loňský deficit se nepodařilo naplnit tak, jak se čekalo. Na místo šesti procent dosáhl 8,5 procenta. Španělé nicméně stále tvrdí, že v příštím roce už jejich země dosáhne schodku nižšího než kýžená hranice tří procent HDP a že tím splní i konečný termín, který na to od EU dostalo.

„Španělská pozice je taková, že se změnily dvě věci. První: loňský rok byla odchylka ve výši 2,5 procenta u veřejných rozpočtů. A druhá: podmínky, co se ekonomického růstu týká, se výrazně změnily,“ uvedl španělský ministr hospodářství Luise de Guindose.

Ecofin byl shovívavý

Ministři financí v pondělí večer nakonec rozhodli, že cíl Španělska pro letošek by měl být mírnější. Letos by měl činit 5,3 procent HDP. To znamená, že Madrid bude muset najít další úspory ve výši 0,5 procenta HDP.

Problém je, že španělská ekonomika má potíže. Evropská komise očekává, že po loňském růstu o 0,7 procenta letos o procento propadne. Spíše než na problém s nedosažením letošního cíle se tak ministři zaměřovali na to, aby Madrid snížil deficit pod kýžená tři procenta v příštím roce.

„Očekáváme, že Španělsko dosáhne svých rozpočtových cílů v roce 2012“

Problém s Řeckem se díky dohodě o seškrtání dluhů soukromým sektorem zdá být alespoň na chvíli utlumen, avšak existují obavy, aby se potíže nepřelily do dalších zemí. Právě Španělsko je experty v tomto směru často citováno. „Očekáváme, že Španělsko dosáhne svých rozpočtových cílů v roce 2012 a že jich dosáhnout chce,“ řekl šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Czarek Sokolowski

V prosinci začala platit přísnější rozpočtová kritéria. Ta pro země eurozóny, které překračují deficit tří procent HDP a zároveň neplní stanovené cíle na jeho snížení pod tuto mez, počítají s možností uvalení finančních sankcí. Tato hrozba se tak nyní vznáší nad Španělskem.

„Španělsko se musí snažit,“ řekla rakouská ministryně financí Maria Fekterová. Podle ní je třeba být přísný v posuzování dodržování fiskálních pravidel. Ale i ona se zaměřila více na cíl pro příští rok, než na ten pro letošek. „Budeme muset načrtnout plán se Španělskem, aby se zabránilo nadměrnému rozpočtu v roce 2013.“