Pracující důchodci možná přijdou o slevu na dani

Praha – Pracujícím důchodcům hrozí, že od příštího roku přijdou o slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24 tisíc korun ročně. S takovým opatřením přišel ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na dnešní poradu ekonomických ministrů. Podle ministerstva financí by to mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zase přišel s 6 variantami omezení valorizací penzí.

V České republice si v současé době k důchodu přivydělává přibližně 150 tisíc lidí. Ministerstvo financí chce ale v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak.    

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. Podle premiéra Petra Nečase ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace.

Ministři plánují omezení valorizace penzí

Úspory důchodci ale zřejmě nepocítí jen ve zrušení daňové slevy. Ekonomičtí ministři plánují také omezení valorizace penzí. Podle Drábkových variant by se mohly důchody v příštích třech letech zvyšovat například jen o inflaci nebo by mohly stoupnout o polovinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. V současné době se důchody zvyšují o celou inflaci a třetinu růstu reálných mezd.

Jaromír Drábek:

„Je naprosto jasné, že při dnešní stagnaci ekonomiky nemůžeme dál dopustit rozevírání nůžek mezi příjmy důchodového systému a výdaji důchodového systému.“


Kalousek původně počítal s úplným zmrazením valorizace. Narazil ale u odborů i u koaličních partnerů. Zmrazení valorizace odmítly Věci veřejné. K šesti scénářům z pera Jaromíra Drábka teď chtějí připsat i dva vlastní. „Jeden z těch návrhů je, že samozřejmě zůstane valorizace důchodů v té výši, jaká je momentálně, a dokážeme si možná představit nějaké mírné snížení, například na valorizaci na tržní ceny,“ uvedl ekonomický expert VV Michal Babák.

Počet penzistů se v Česku každým rokem zvyšuje. Důchod pobírají téměř 3 miliony lidí a stávající systém je podle vlády neudržitelný. Jen letos spolykají důchody asi třetinu výdajů státního rozpočtu.