Exekucí výrazně přibylo, loni jich soudy nařídily skoro milion

Praha - Exekuční soudy loni nařídily 936 tisíc exekucí, což je o 234 tisíc meziročně více. V důsledku toho vzrostl také počet exekucí, při nichž byl dluh vymožen, na 191 tisíc. Nárůst počtu exekucí je mimo jiné důsledkem ekonomické krize, finanční vyčerpaností dlužníků, proti nimž je mnohdy nařízeno více exekucí, ale také větším zájmem věřitelů o služby soudních exekutorů.

Dlužníci často nerespektují soudní rozhodnutí, a to vede podle exekutorské komory k tomu, že nařízených exekucí stále přibývá. „Soudní exekuce prováděné soudními exekutory fungují pružněji než výkon rozhodnutí prováděný soudy. To je důvod, proč se věřitelé stále častěji obracejí na exekutory,“ řekl ČT24 člen prezidia exekutorské komory David Koncz.

Za exekucemi přitom často nestojí žádné půjčky, ale jen drobné nedoplatky. Jde například o dluhy v řádu několika stokorun pocházející z nezaplacených pokut dopravnímu podniku nebo městské policii. Lidé také často dluží obcím na poplatcích za svoz odpadků nebo neplatí penále zdravotním pojišťovnám. Tyto drobné dluhy dlouhodobě stojí zhruba za třetinou nařízených exekucí.

„Pozitivní je, že vzrůstá mediální pozornost, která je tomuto tématu věnována. Je dobře, že lidé vidí, že si na exekucích někdo tvrdě mastí kapsu,“ říká Pavel Čižinský, advokát Luridicum Remedium.


Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Lidé se proti exekucím méně odvolávají

I když počet exekucí loni prudce vzrostl, odvolání proti nim ubylo. Počet odvolání klesl zhruba o 600, stále ale přesahuje 10 tisíc. Podle prezidentky exekutorské komory Jany Tvrdkové lze nicméně hovořit o pozitivním ukazateli, který svědčí o legitimnosti nařizování exekucí.