ECM má poslední šanci, bude reorganizovat

Praha - Reorganizaci zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments dnes povolil Městský soud v Praze. Přitom část věřitelů a insolvenční správce prosazovali konkurz. Na rozhodnutí soudu se čekalo od loňského listopadu. ECM je známá projekty výškových budov v Praze na Pankráci a v úpadku se nacházela od jara 2011.

Současně soud vyzval společnost Astin Capital Management, aby do 120 dnů předložila reorganizační plán ECM, nebo aby sdělila, že plán na reorganizaci předložit nechce. Právě Astin Capital a vedení ECM v čele s Milanem Janků chtěli od začátku vyřešit dluhy firmy reorganizací. Na druhé straně stála s návrhem na konkurz například společnost Glancus Investments ze skupiny PPF.

Reorganizaci prosadila firma Astin Capital

Firma Astin Capital zastupuje část držitelů dluhopisů. Astin v insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku kolem tří miliard korun. Insolvenční správce Ivo Hala ale její nárok neuznal. Soudce Jiří Rada ovšem přihlédnul k tomu, že firma před soudem projevila připravenost reorganizační plán sestavit.

Povolení reorganizace odůvodnil soud mimo jiné tím, že smyslem insolvenčního zákona je obecně nelikvidační forma řešení úpadku. Zároveň soudce zohlednil rozhodnutí věřitelské schůze z listopadu 2011, že dlužník nemá přednostní právo na sestavení reorganizačního plánu.

Podle českého práva je jednou ze základních podmínek pro povolení reorganizace, aby byl celkový obrat dlužníka za poslední účetní období nejméně 100 milionů korun. To bylo ale v případě ECM sporné. Insolvenční správce Hala tvrdil, že firma podmínku nesplňuje. Naopak Bohumil Král, odborník na účetnictví z Vysoké školy ekonomické v Praze a představitel Svazu účetních, dospěl ve svém rozboru k závěru, že firma může v souladu s touto podmínkou dostat ještě šanci. Jednoznačně se ke splnění či nesplnění podmínky uvedeného obratu nepostavilo ani ministerstvo financí, na které se soudce Rada obrátil.

V insolvenčním řízení s ECM přihlásili věřitelé pohledávky za 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun. Insolvenční řízení s ECM trvá od jara 2011. Od loňského července byla ECM v konkurzu, Vrchní soud v Praze však rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů v listopadu o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, od té doby se čekalo na výrok soudu.

ECM na Pankráci například dostavěla budovu, která původně měla být sídlem Českého rozhlasu. Ten se jí ale v roce 2000 zbavil a ECM ze stavby udělala nejvyšší kancelářskou budovu v Česku s názvem City Tower. V roce 2009 ji developer prodal, podobně jako několik dalších projektů. Nyní zvažuje, že prodá také projekt City Epoque, který má být nejvyšší bytovou budovou v Česku.