Na začátku kapka plastu, na konci zázračná látka

Praha - Čeští vědci vyvinuli unikátní přístroj, který umí vyrobit takzvaná koaxiální nanovlákna, speciální „chytré“ textilie pro medicínu. Taková technologie se zatím jen testovala v laboratořích, Češi jsou první na světě, kdo umí materiál vyrábět v takovém množství, že se může začít ihned používat v lékařské praxi.

K čemu se látka dá využít

  • v rekordním čase vyléčit popáleniny
  • regenerovat srdce po infarktu
  • spojit prasklé šlachy a vazy

Velikost nanovlákna je asi tisíckrát tenčí než lidský vlas, vyrábí se dutá. Vnitřek pak může být strojně naplněn hojivou látkou, dezinfekcí, antibiotiky nebo i biologickým materiálem.

Přístroj na výrobu koaxiálních nanovláken
Přístroj na výrobu koaxiálních nanovláken

Jak se vlákno tvoří

Vše je řízeno počítačem. Ten přesně dávkuje kapky, na které pak působí silné elektrické pole. Právě tady elektřina vytahuje z kapky jednotlivá vlákna, které lidské oko ani nezachytí.

„Jako byste strčila prsty do lepidla a tahala je ven. Tak vlastně z toho lepidla vytáhnete vlákénko. Tak tady je ten princip podobný,“ říká Pavel Pokorný, spoluautor patentu z Technické univerzity v Liberci.


Síť náhodně uspořádaných nanovláken musí být přilepena na obyčejnou textilii, jinak by se s ní lékařům špatně manipulovalo. Je totiž jemnější než pavučina.

Video Rozhovor s Davidem Lukášem
video

Rozhovor s Davidem Lukášem