Prázdné průmyslové zóny připomínají města duchů

Praha – Až třetina průmyslových zón v Česku zeje prázdnotou. A to i přesto, že místa v nich jsou v průměru o třicet procent levnější než v cizině. Celkem zabírají industriální lokality 11 tisíc hektarů tuzemské půdy. „V dnešní době je to opravdu těžké, protože Slováci a Poláci zvýšili pobídky pro zahraniční investory,“ dokládá ředitel odboru inovací a investic ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha.

Průmyslová zóna v Holešově nedaleko Zlína měla podle původního plánu už letos nabízet stovky pracovních míst. Sídlit zde měla například továrna automobilky Hyundai, ovšem ta nakonec stojí v Nošovicích a ze 360 hektarů areálu se teď využívají jen čtyři. „Poptávka ustala. Firmy jsou pečlivější a opatrnější při zvažování podmínek k investičnímu projektu,“ říká ředitel Strategické průmyslové zóny Holešov Jakub Černoch. 

Opačný problém pak řeší v Liberci, kde zájem firem převyšuje volnou plochu. Město kvůli tomu dokonce uvažuje o vytvoření další zóny. „Například při návštěvě německého velvyslance tu byl zájem o to, jestli jsme schopni nabídnout průmyslové plochy pro německé firmy,“ uvedl náměstek pro územní plánování Libereckého kraje Jiří Rutkovský. 

Video Průmyslové zóny tématem Ekonomiky ČT24
video

Průmyslové zóny tématem Ekonomiky ČT24

Štěpánka Filipová, mluvčí CzechInvestu

„Platí, že si firmy vybírají průmyslové zóny, které mají dobrou dopravní dostupnost a vyřešená všechna povolení.“ 


Za posledních 12 let přitom stát dal na vybudování více než stovky průmyslových zón 10 miliard korun. Investice pak přinesly 120 tisíc pracovních míst. „Když si vezmeme, že dle statistik ministerstva práce a sociálních věcí lze zhruba počítat 170 tisíc na rok na jednoho nezaměstnaného, tak se to státu vrátilo několikanásobně,“ dodává Piecha. 

V posledních letech však z dotovaných zón odchází řada zahraničních firem pryč. Po vyčerpání státních pobídek směřují za levnější pracovní silou na východ. Ministerstvo průmyslu ale uvažuje o novém lákadle, kdy některé sklady a montovny nahradí technologická centra. Ta pak zaměstnají odborně vyškolené pracovníky. Právě o větší podpoře těchto center by měli už příští týden jednat poslanci.