Norská realitní bublina se rychle nafukuje

Oslo - Eurozóna nyní hledá způsob, jak nastartovat ekonomiku. Naopak norské hospodářství slušně roste, což vyhnalo kurz norské koruny vůči euru na devítileté maximum. Tamní centrální banka ve snaze měnu zchladit tento týden snížila úrokovou sazbu na 1,5 procenta. To by ale mohlo uspíšit nafukování norské realitní bubliny, před kterou varuje stále více ekonomů.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Justin Foulkes

Dluhová krize se Norska netýká. Je tu nejnižší nezaměstnanost v Evropě, rostoucí ekonomika a díky ropnému bohatství plusový rozpočet. Investoři zemi považují za bezpečný přístav, díky čemuž norská koruna rychle posiluje. 

Jiří Tyleček, analytik X-Trade Brokers

„Zásah centrální banky můžeme brát jako další menší bitvu v měnových válkách, kdy se státy snaží oslabit své měny na úkor ostatních. Pokud se ale k této politice uchýlí všichni, tak to může způsobit vznik bublin a jedna z nich už se začíná rýsovat na norském realitním trhu.“ 


  • Norská koruna
    Norská koruna zdroj: ČT24
  • Norská ekonomika
    Norská ekonomika zdroj: ČT24

„Dá se to popsat jednoduše - za posledních dvacet let ceny nemovitostí rostly dvakrát rychleji než průměrný příjem norského občana,“ vysvětluje analytik Saxo Bank Radim Dohnal. „To znamená, že dostupnost těch bytů je aktuálně poloviční než před dvaceti lety,“ dodává. 

13 milionů za 70 metrů čtverečních? Žádný problém

I tak se většina nabídnutých domů do měsíce prodá. Nory neodradí ani 13 milionů českých korun za 70metrový byt v Oslu. Krok centrální banky nejspíš ještě zlevní hypotéky, a ceny nemovitostí tak dále porostou. Na problém upozorňuje i ekonom Robert Shiller. Ten předpověděl prasknutí hypoteční bubliny ve Spojených státech, které odstartovalo světovou finanční krizi. 

Norsko
Norsko

Robert Shiller, profesor ekonomie, Yalova univerzita

„Trhy by se měly začít bát. Ceny norských nemovitostí vzrostly více, než kdy rostly ceny domů ve Spojených státech.“


„Každá bublina jednou musí splasknout. Načasovat bublinu je velmi složité – bylo mnoho investorů, kteří v roce 2006 nebo 2005 čekali splasknutí bubliny v USA, a nedočkali se. Splasklo to až o dva roky později,“ vysvětluje Dohnal. S propadem cen domů mají v Americe, Irsku nebo ve Španělsku problémy dodnes. Norsko má ale jednu nespornou výhodu. Díky vývozu ropy na svých účtech shromažďuje miliardy, které by bankám při prasknutím bubliny pomohly přečkat krizi.

Video Reportáž Jany Erbenové
video

Reportáž Jany Erbenové