Rusatom podepsal smlouvu o spolupráci s českými podniky

Praha – Ruská společnost Rusatom Overseas podepsala memoranda o porozumění při budoucí spolupráci s desítkou českých a slovenských společností. Ty budou sloužit jako subdodavatelé pro dceřiné firmy Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress v případě, že v konsorciu s českou Škodou JS získají zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. České podniky budou mít zároveň možnost podílet se na vývoji jaderných elektráren ruských firem ve světě.

Loni v říjnu slibovalo pro Česko konsorcium Rosatom zakázky až za 125 miliard korun a víc než 10 tisíc nových pracovních míst v případě, že by zvítězilo v tendru o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Společnost je ochotná se zaručit i za to, že tuzemské firmy získají 70 procent z celé zakázky. „Sedmdesát procent lokalizace je možné právě v Česku, protože máme společnou výrobní základnu. Čeští jaderní odborníci desítky let pracovali s námi na jedné technologii,“ uvedl v říjnu generální ředitel Rosatomu Sergej Vladilenovič Kirijenko.

Mezi firmami, které s Rusy plánují navázat spolupráci, jsou například I&C Energo, plzeňské ETD Transformátory, Kabelovna Kabex, výrobce armatur MSA či slovenský dodavatel kotlů SES Tlmače. Firmy obdržely katalog 4 000 výrobků a služeb, o které má Rosatom při výrobě elektráren zájem. „My si představujeme od podpisu tohoto dokumentu, že je to jeden z milníků, který podpoří naši pozici na ruském trhu,“ prohlásil Pavel Kupilík, předseda představenstva Kabelovna Kabex.

Výkonný viceprezident Rusatom Overseas Leoš Tomíček:

„Nabízíme již dnes českému a slovenskému průmyslu dlouhodobé obchodní příležitosti v zahraničí. Celkem plánuje Rosatom do roku 2030 nákup zařízení a služeb pro budované jaderné objekty v hodnotě více než 300 miliard dolarů. S českými kolegy spolupracujeme i v současnosti. Například pro dva bloky indické elektrárny Kudankulam nám devět českých firem dodávalo armatury, čerpadla, kabely a další zařízení za 58 milionů dolarů.“


Výběrové řízení o dostavbu Temelína už směřuje do rozhodující fáze. Rusové v konsorciu s plzeňskou Škodou JS se v něm utkají s francouzskou Arevou a americkým Westinghousem. I tito soutěžící už podepsali podobné předběžné smlouvy. „Vím, že pro českou veřejnost budou tato slova znít zvláštně, ale myslím je vážně. Tendr nemá dopředu určeného vítěze,“ podotkl vládní zmocněnec Václav Bartuška.

Uchazeči získali loni od provozovatele elektrárny, společnosti ČEZ, zadávací dokumentaci. V červenci se chystají předložit své nabídky. Vítěz bude známý příští rok. Podle současných předpokladů by mohly třetí a čtvrtý blok Temelína začít vyrábět elektřinu v roce 2025.

Video Rusatom podepíše smlouvu o spolupráci
video

Rusatom podepíše smlouvu o spolupráci