Nového mobilního operátora se nejspíš nedočkáme, není pro něj místo

Praha - Nového mobilního operátora se nejspíš nedočkáme. Dle analytiků je jeho vstup velmi nepravděpodobný z důvodu velké nasycenosti trhu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pondělí zveřejnil návrh podmínek aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které dávají prostor pro vstup další telekomunikační firmy. Nový operátor by mohl zvýšit konkurenci a snížit ceny, které jsou v evropském srovnání příliš vysoké.

"Při tak vysoké nasycenosti  v regionu střední a východní Evropy již tak relativně malého mobilního trhu v ČR a vysokých vstupních nákladech by byla návratnost investice dlouhá," uvedl Tomáš Tomčány z Patria Finance.


Podle navrhovaných podmínek musí současní operátoři v případě účasti v aukci poskytnout v rámci „národního roamingu“ své sítě GSM novému operátorovi, aby se dorovnalo jeho nízké pokrytí. Zároveň budou muset učinit velkoobchodní nabídku v sítích LTE, která by umožnila vstup tzv. virtuálních operátorů.

Milan Vaníček, analytik J&T

  • Nový operátor by snížil tržby těch současných
  • Navržené podmínky pokrytí nedostupných míst mohou vystavovat případného nového hráče dodatečným nákladům

ČTÚ chce do konce letošního roku v aukci nabídnout kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a další frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz prostřednictvím aukce. Do té se budou moci přihlásit jak stávající operátoři, tak i zájemci o vstup na trh. Část současných operátorů již dala najevo, že se bude snažit podmínky aukce změnit.