OECD: Záchranný fond by měl mít alespoň bilion eur

Curych - Eurozóna potřebuje záchranný fond o velikosti alespoň jeden bilion eur (asi 24,6 bilionu korun), jinak nebude schopna účinně bránit šíření krize z jedné členské země do druhé. Dnes to uvedl šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

„Země eurozóny ještě nejsou z nejhoršího venku. Musíme vybudovat matku všech protipožárních zdí. Taková protipožární zeď bude signálem, jasnou zprávou pro finanční trhy a svět. Proto i sníží riziko nákazy,“ uvedl Gurría.

Gurría řekl, že další obětí dluhové krize v eurozóně může být Španělsko a Portugalsko. Eurozóna by proto podle něj s vytvořením dostatečně velkého záchranného fondu neměla čekat. Finanční trhy jsou totiž připraveny využít známky každé slabosti.

První obětí dluhové krize v eurozóně se stalo Řecko, jemuž ostatní evropské země a Mezinárodní měnový fond musely už dvakrát pomáhat. První finanční pomoc v objemu 110 miliard eur země dostala na jaře 2010, druhou v objemu 130 miliard eur začíná čerpat v těchto dnech. O pomoc už požádalo také Irsko a Portugalsko.