Šéf ECB: Eurozóna je z nejhoršího venku

Frankfurt - Eurozóna má to nejhorší z hospodářské krize už za sebou, uvedl v rozhovoru pro německý list Bild prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Jestliže se zvýší rizika inflace, ECB je podle něj připravena jednat.

Zdroj: ISIFA/Sipa Press Autor: MISTRULLI LUIGI

Draghi uvedl o ekonomické krizi, že to nejhorší z ní už má eurozóna za sebou a situace se stabilizuje, stále však přetrvávají rizika. Upozornil rovněž, že nejdůležitější čísla z eurozóny, jako inflace, bilance běžného účtu a rozpočtové deficity, jsou lepší než třeba v USA. „Důvěra investorů se vrací a ECB nemusela již týdny kupovat vládní dluhopisy kvůli jejich podpoře. Míč je nyní na straně vlád. Musí udělat eurozónu odolnou krizi v dlouhodobém výhledu,“ prohlásil.

Levné úvěry podle Draghiho nevyženou inflaci nahoru

Nedávná nabídka levných úvěrů od ECB není inflační hrozbou, myslí si Draghi. ECB v minulých měsících nabídla dvakrát levné úvěry v celkovém objemu více než jeden bilion eur (24,6 bilionu korun). Mnoho Němců má obavy, že levné úvěry od ECB mohou být inflační, a Draghi se snaží tyto obavy rozptýlit. „Pokud by se výhled inflace zhoršil, okamžitě přijmeme preventivní akci,“ řekl Draghi.

Banky podle něj použily většinu peněz od ECB k pokrytí svých finančních potřeb a mnoho peněz se tak do ekonomického systému nedostalo. Vliv těchto peněz na inflaci tak byl téměř neutrální. Draghi v rozhovoru také pochválil ekonomickou stabilitu Německa a dal ho jako příklad pro celou Evropu, uvedla agentura Reuters.