Zaměstnanci ve státních firmách jsou své pozici nejvěrnější

Praha – Policisté, strojvedoucí a výpravčí za svůj život vystřídají nejméně zaměstnání. Naopak nejčastěji své pozice střídají lidé s vysokoškolským vzděláním a personální konzultanti, plavčíci, promotéři či telefonní operátoři. Vyplývá to z výzkumu portálu Profesia.cz. Mladí lidé mění zaměstnání poměrně často na rozdíl od svých rodičů, kteří často zůstávali v jedné pozici celý život.

Údaje pracovního portálu Profesia.cz dokazují, že nejvěrnějšími zaměstnanci jsou policisté, kteří v průměru na jednom místě pracují 16 let. Strojvedoucí vydrží na svých pozicích 13 a výpravčí takřka 12 let, podobně jako vedoucí pošty nebo hasiči, kteří v jednom zaměstnání také zůstávají více jak deset let. „Více než deset let v jednom zaměstnání zůstává i vedoucí pošty nebo hasič, tedy pozice, které často zastávají lidé pracující ve státních společnostech,“ dodala manažerka Profesie Zuzana Lincová.

V opačné situaci jsou lidé s vysokoškolským vzděláním. Čím mladší je pak člověk, tím častěji zaměstnání mění. Mladí lidé bez rodinných závazků totiž nemají potřebu zůstávat celý život v jednom zaměstnání, jak to bylo v minulosti běžné. Nejvíce kariérních změn uvádějí lidé, kteří chtějí pracovat jako vrcholoví manažeři. Když se o tuto práci ucházejí, mají za sebou v průměru 4 předchozí zaměstnání. Lidé, kteří si hledají práci na nízko kvalifikovaných pozicích, mají za sebou 2,9 předchozího zaměstnání.