Ministr Kuba: ČR musí trvat na využití jádra

Praha - Česká republika musí trvat na využití jaderné energie, zdůraznil na Mezinárodním energetickém regulačním fóru ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Podle něj je kromě dostavby jaderné elektrárny Temelín a prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany do roku 2035 nutné hledat prostor pro možnou výstavbu třetího jaderného zdroje.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

V současnosti připravuje ministerstvo státní energetickou koncepci, která dle Kuby stanoví podmínky tuzemské energetiky na dalších 25 až 30 let: „Je nutné stabilizovat energetický systém a co nejvíce využívat domácích zdrojů. Státní energetická koncepce musí být především únosná pro naši ekonomiku.“

Jádro má v budoucnu pokrýt přes polovinu tuzemské spotřeby energie

Konečná podoba státní energetické koncepce má být známa v polovině roku a bude zřejmě počítat s tím, že jaderné elektrárny v budoucnu pokryjí více než polovinu tuzemské spotřeby energie. Temelín by měl být dostavěn a v provozu do roku 2025, podle Kuby existuje také možnost vybudování pátého bloku v Dukovanech.

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu 

Martin Kuba „Pro možné vybudování třetího jaderného zdroje byla před lety vybrána lokalita Blahutovice. Podmínky ale v tomto místě nejsou ideální. Je nutné otevřít debatu o hledání nového místa pro třetí jaderný zdroj.“


Kuba trvá na tom, že Česko nemůže podporovat obnovitelné zdroje, které nevyrábí elektřinu za únosných ekonomických podmínek. „Solární elektrárny stojí každoročně zhruba 32 až 35 miliard korun,“ poznamenal. Solární zdroje nadměrně zatěžují rozpočet, přitom nepomáhají dalšímu vývoji tuzemské energetiky, doplnil Kuba.

Ministr hodlá v rámci energetické koncepce urychlit výstavbu přenosových sítí energie. Musí se tak vyrovnat tempu výstavby nových evropských zdrojů. Nutné je podle něj zejména urychlit různá povolovací řízení při výstavbě. „Když se za jeden rok postaví nový zdroj, ale výstavba přenosové soustavy potrvá 13 let, nastává komplikovaná situace,“ dodal.

Větrné turbíny v Siebenhausenu na severu Německa
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Andreas Rentz

Zájemci o Temelín by měli nabídnout i zakázky v zahraničí

Kuba dodal, že zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín by měli českým firmám kromě podílu na temelínském projektu nabídnout také zapojení do podobných zakázek v zahraničí. Boj o dostavbu Temelína nyní vrcholí a uchazeči se snaží vytvořit vazby na co nejvíce českých subdodavatelů. Každých pár týdnů účastníci tendru oznamují nové dohody o budoucí spolupráci při dostavbě temelínské elektrárny. 

„Se všemi potenciálními zájemci o dodávku třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín chceme velmi vážně diskutovat o zapojení českých firem do subdodavatelských řetězců v jejich jiných zahraničních projektech. Chceme, aby dali jasně najevo, že české firmy považují za seriózní partnery a chtějí s nimi spolupracovat i na jiných projektech než v Česku,“ prohlásil ministr.

Čeští subdodavatelé už navázali kontakty se všemi třemi zájemci o dostavbu Temelína - francouzskou Arevou, americkým Westinghousem a ruským Rosatomem. Největší potenciál pro zahraniční zakázky pak firmy vidí v Rusku, Indii a Číně, kde je v současnosti ve výstavbě 36 jaderných reaktorů.

Video Rozhovor s Janem Světlíkem
video

Rozhovor s Janem Světlíkem

Rozhovor s Janem Světlíkem

Reportáž Radky Hlisnikovské