Spotřeba vody v rozvojovém světě: Jedno naše spláchnutí

Praha – Nedostatek pitné vody v rozvojových zemí a naopak její plýtvání ve vyspělém světě jsou jedním ze zásadních problémů, kterým lidé na planetě čelí. Právě na špatný přístup k pitné vodě více jak miliardy lidí chce upozornit Světový den vody, který připadá na 22. března.  Letošní ročník se zaměřuje na vodu a potravinovou bezpečnost. I lidé v Česku si mohou v rámci akce „Nejdelší fronta na záchod“, která se koná dnes od 18:00 v Praze na Náměstí republiky, sami uvědomit tento nelehký problém současného světa. Pitné vody v Česku je zatím dostatek, její cena však stoupá, a proto se někteří raději spoléhají na své vlastní zásoby a vrtají si studně.

Nedostatečný přístup k vodním zdrojům v rozvojových zemích je příčinou i špatného stravovaní a v extrémních případech hlavní příčinou hladomorů zejména v oblastech, kde je většina obyvatel závislá na zemědělské produkci. Právě v těchto zemích lidé téměř 90 procent spotřebují právě na zemědělství. Nicméně i zde s rozšiřováním měst roste také spotřeba vody v průmyslové výrobě, která se na celkové spotřebě vody v rozvinutých zemích podílí z více jak padesáti procent.

A nedostatek této základní tekutiny se podle současných prognóz bude zhoršovat. Některé údaje už nyní varují, že se se špatným přístupem k pitné vodě potýká až 40 procent obyvatel planety. V roce 2025 by i kvůli klimatickým změnám a s tím spojeným rozšiřováním pouští mělo téměř 1,8 miliardy lidí žít v oblastech s minimálním přístupem k jakýmkoliv vodním zdrojům. Na nemoci způsobené nedostatkem pitné vody denně podle odhadů zemře 42 tisíc lidí.

Vodu z vodovodu zdarma nabízí čím dál více restaurací

Ve vyspělém světě je situace zcela opačná. V Česku denně člověk spotřebuje v průměru 120 litrů vody, ale směrem na západ se toto číslo postupně zvyšuje. Američané pak na osobu spotřebují v průměru 300 litrů vody denně. V rozvojovém světě si lidé musí vystačit jen s 10 litry vody denně, což odpovídá jednomu našemu spláchnutí na toaletě. Přitom i tato voda je v České republice pitná.

Kolik vody spotřebujeme na naše každodenní činnosti:

spláchnutí toalety 10-12 l

koupel ve vaně 100-150 l

sprchování 60-80 l

pití každý den 2 l

denně v kuchyni 5-7 l

Kolik vody je třeba k výrobě:

1 litru piva 25 l

1 kg papíru 300 l

1 kg vlny 150 l


To, že si můžeme dovolit pitnou vodou splachovat i záchod, si lidé nedostatečně uvědomují a stále si proti logice nakupují pitnou vodu balenou. Proti tomuto trendu se nicméně snaží bojovat i některé restaurace. Seznam stravovacích zařízení, které vodu z kohoutku na požádání nabídnou, se přitom díky zájmu zákazníků každoročně rapidně rozrůstá.

Cena vodného se za posledních deset let téměř zdvojnásobila, vrtají se studny

Za třicet metrů hluboký vrt majitel zaplatí pětačtyřicet tisíc korun. A k tomu dalších třicet tisíc navíc, aby voda tekla i z kohoutků. Studny dnes nabízí velké množství firem, za kvalitnější můžete zaplatit i 150 tisíc - cena se odvíjí i od hloubky a terénu.

"Já se obávám, že to není ta správná cesta. Může se stát, že přijdou výkyvy sucha a všechny tyto zdroje vodu mít nebudou,“ říká Pavel Punčochář, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství, MZE.


Video Cena vody stoupá, lidé si vrtají vlastní studny
video

Cena vody stoupá, lidé si vrtají vlastní studny

Cena vody stoupá, lidé si vrtají vlastní studny

Rozhovor s Pavlem Punčochářem