Drahá vejce zvýší cenu cukroví, za levnějšími se jezdí za hranice

Praha - Prudce rostoucí ceny vajec, které se od začátku letošního roku zvýšily až o sto procent, zřejmě přinesou zdražení také u cukrářských a některých pekařských výrobků. Před vyššími cenami dnes varoval předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal. Cena vajec šla nahoru poté, co jejich produkce v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích. Pro levnější vejce se tak jezdí do Německa, tamní obchody nájezdy Čechů překvapily a s blížícími se Velikonocemi tak musí zvyšovat zásobování.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Woman\'s Weekly

Podle Dřízala je téměř jisté, že se náklady související se zdražením vajec musí promítnout do odbytových cen cukrářských a některých pekařských výrobků. Zároveň upozornil, že pro některé, zejména malé a střední pekaře a cukráře, může být neustálé zdražování vstupů likvidační: „Mnozí z nich již dnes “melou z posledního„ a zvažují ukončení činnosti. Pekaři i cukráři chtějí nabízet kvalitní produkty, ale to v dnešních podmínkách vyžaduje i zvýšené náklady.“

Jaromír Dřízal, předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR

„Pekařský a cukrářský obor se dlouhodobě potýká s neustálým růstem nákladových položek, jako jsou pšeničná a zejména žitná mouka, olej, máslo, mák, cukr, energie, pohonné hmoty či potravinářské obaly. Nyní k těmto položkám přibyla i vejce.“


Vejce
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Andreas Rentz

S poukazem na údaje Českého statistického úřadu Dřízal připomněl, že zatímco ve druhém týdnu letošního roku činila průměrná cena vajec v obchodech 2,74 koruny, tak do 11. týdne vzrostla na 5,11 koruny. Průměrná cena kilogramu vaječné melanže, což jsou vyklepaná čerstvá vajíčka ošetřená pasterizací, podle něj vzrostla na 65 korun z původní hodnoty 45 korun.

Zvyšující se ceny vajec mají negativní vliv také na náklady likérek. Například Stock Plzeň kvůli vysokým cenám vajec hledá vlastní zdroj pro výrobu jednoho z klíčových produktů - vaječného likéru.

Ceny vajec v Německu jsou poloviční

V příhraničí je už teď ale jasné, že naprostá většina velikonočních vajíček v domácnostech letos bude z Německa. Rozdíl v ceně je až dvojnásobný. Nejlevnější balení po deseti kusech je u nás za 50 korun, v bavorském Waldsassenu už za 25. Všechny diskonty a supermarkety podél českých hranic proto zavedly nákupní limity.

Prudký nárůst cen

Ceny vajec letos na pultech tuzemských obchodů prudce vzrostly. „Cena, za kterou nakupujeme vejce od dodavatelů, vzrostla od ledna o zhruba 90 procent a ve srovnání s prosincem jde dokonce o stoprocentní nárůst. Nákupní cena se nyní blíží 40 korunám za balení deseti kusů vajec velikosti M. Tato zvýšení jsme promítali postupně i do prodejních cen, ale naše marže je nyní nižší, než byla v lednu,“ prohlásil ředitel nákupu čerstvých potravin obchodního řetězec Albert Marek Novotný.

Obchodníci se přou se zemědělci, kdo na růstu cen vajec víc vydělává. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny. Ministr zemědělství Petr Bendl vidí zneužití situace spíš na straně řetězců.