Drahá vejce zvýší cenu cukroví, za levnějšími se jezdí za hranice

Praha - Prudce rostoucí ceny vajec, které se od začátku letošního roku zvýšily až o sto procent, zřejmě přinesou zdražení také u cukrářských a některých pekařských výrobků. Před vyššími cenami dnes varoval předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal. Cena vajec šla nahoru poté, co jejich produkce v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích. Pro levnější vejce se tak jezdí do Německa, tamní obchody nájezdy Čechů překvapily a s blížícími se Velikonocemi tak musí zvyšovat zásobování.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Woman\'s Weekly

Podle Dřízala je téměř jisté, že se náklady související se zdražením vajec musí promítnout do odbytových cen cukrářských a některých pekařských výrobků. Zároveň upozornil, že pro některé, zejména malé a střední pekaře a cukráře, může být neustálé zdražování vstupů likvidační: „Mnozí z nich již dnes “melou z posledního„ a zvažují ukončení činnosti. Pekaři i cukráři chtějí nabízet kvalitní produkty, ale to v dnešních podmínkách vyžaduje i zvýšené náklady.“

Jaromír Dřízal, předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR

„Pekařský a cukrářský obor se dlouhodobě potýká s neustálým růstem nákladových položek, jako jsou pšeničná a zejména žitná mouka, olej, máslo, mák, cukr, energie, pohonné hmoty či potravinářské obaly. Nyní k těmto položkám přibyla i vejce.“


Vejce
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Andreas Rentz

S poukazem na údaje Českého statistického úřadu Dřízal připomněl, že zatímco ve druhém týdnu letošního roku činila průměrná cena vajec v obchodech 2,74 koruny, tak do 11. týdne vzrostla na 5,11 koruny. Průměrná cena kilogramu vaječné melanže, což jsou vyklepaná čerstvá vajíčka ošetřená pasterizací, podle něj vzrostla na 65 korun z původní hodnoty 45 korun.

Zvyšující se ceny vajec mají negativní vliv také na náklady likérek. Například Stock Plzeň kvůli vysokým cenám vajec hledá vlastní zdroj pro výrobu jednoho z klíčových produktů - vaječného likéru.

Ceny vajec v Německu jsou poloviční

V příhraničí je už teď ale jasné, že naprostá většina velikonočních vajíček v domácnostech letos bude z Německa. Rozdíl v ceně je až dvojnásobný. Nejlevnější balení po deseti kusech je u nás za 50 korun, v bavorském Waldsassenu už za 25. Všechny diskonty a supermarkety podél českých hranic proto zavedly nákupní limity.

Prudký nárůst cen

Ceny vajec letos na pultech tuzemských obchodů prudce vzrostly. „Cena, za kterou nakupujeme vejce od dodavatelů, vzrostla od ledna o zhruba 90 procent a ve srovnání s prosincem jde dokonce o stoprocentní nárůst. Nákupní cena se nyní blíží 40 korunám za balení deseti kusů vajec velikosti M. Tato zvýšení jsme promítali postupně i do prodejních cen, ale naše marže je nyní nižší, než byla v lednu,“ prohlásil ředitel nákupu čerstvých potravin obchodního řetězec Albert Marek Novotný.

Obchodníci se přou se zemědělci, kdo na růstu cen vajec víc vydělává. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny. Ministr zemědělství Petr Bendl vidí zneužití situace spíš na straně řetězců.

Video Reportáž Marka Štetiny
video

Reportáž Marka Štetiny