Ceny pohonných hmot jsou opět rekordní, nafta nad 37 Kč

Praha – V uplynulém týdnu vystoupaly ceny pohonných hmot na nová maxima a motorová nafta poprvé překročila hranici 37 korun za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. V porovnání s předchozím týdnem nafta zdražila o 21 haléřů na průměrných 37,18 koruny za litr. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o 34 haléřů na průměrných 36,95 koruny za litr.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

Bezolovnatý benzin Special 91 podražil o 19 haléřů na průměrných 36,79 Kč/l. Cena plynu LPG se v porovnání s předchozím týdnem zvýšila o 16 haléřů na 18,38 Kč za litr. Ceny pohonných hmot sleduje i společnost CCS, podle jejíchž údajů cena naturalu ve čtvrtek překonala hranici 37 korun za litr. Cena Naturalu 95 se tak vyšplhala na 37,17 Kč/l, za uplynulý týden zdražil benzin o 36 haléřů. Cena nafty vzrostla o 15 haléřů na 36,92 Kč/l.

Tomáš Vlk, analytik, Patria

„Ten důvod je pořád stejný, ceny pohonných hmot se zvyšují v reakci na drahou ropu, což samozřejmě není faktor, který by ovlivňoval jenom ČR, ale je společný pro většinu světa. Ropa zdražovala především kvůli napětí vůči Íránu.“  


Analytici varují, že drahé pohonné hmoty budou mít negativní vliv na ekonomiku. „Již nyní pozorujeme, jak se rostoucí ceny pohonných hmot promítají do vyšší míry inflace. Rostoucí ceny ropy jsou obzvláště nepříjemné za současné situace, kdy domácí ekonomika stagnuje a vláda je nucena přistupovat k restriktivním fiskálním krokům,“ upozornil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Video Benzín má zase nové rekordy
video

Benzín má zase nové rekordy