Špidla: Odchod odborů z tripartity byl správný

Praha – Zástupci odborových svazů dnes předčasně opustili mimořádné jednání tripartity, protože nebyli spokojeni s předloženými materiály, které byly podle jejich slov staré. Podle mluvčího stínové vlády pro evropské záležitosti Vladimíra Špidly (ČSSD) byl jejich krok logický a správný. Podle jeho slov se poslední rok a půl vyjednává jen na oko a země upadá.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Vladimír Vlček

Podle Vladimíra Špidly je ve vývoji vládní politiky už minimálně rok a půl zřejmé, kam vláda zemi vede a minimálně rok je zřejmé, že odbory nepovažuje za vážného partnera, se kterým by chtěla jednat. „Sociální partnery nebral (Nečas) vůbec v úvahu. Je to krok za krokem stupňovaná krize, která teď vyvrcholila,“ tvrdí Špidla. Mluvčí stínové vlády pro evropské záležitosti je dále toho názoru, že současná vláda je neschopná, protože není schopna ani docílit snížení deficitu, který si vytkla jako svůj hlavní cíl.

Vladimír Špidla:

„Tato pravicová vláda v principu sociální dialog nechce a nidky nechtěla. Vláda není žádný arbitr elegance, který posuzuje a říká: 'tento odborář si nevzal pěknou kravatu, a proto s ním nejednáme'.“


K obnovení jednání mezi vládou a odbory dojde prý tehdy, až k němu vláda vyzve a přijde připravená. „Nejen technicky, ale i mentálně, tedy slevit nebo změnit některé své přístupy. Jestliže tato iniciativa nepřjjde, tak může vláda obecně říkat co chce, ale to neznamená, že je ochtna být konstruktivnější,“ konstatoval Špidla.

Vláda je tak podle jeho slov nesodlidní. Důvodem je například neplnění slibu, že veškeré zvyšování DPH a inflace bude kompenzovat. „Nekompenzuje, rozhodla se tento slib nedodržovat, čili je to vláda, která je naprosto nesolidní,“ řekl Špidla. Zároveň je podle něj škoda, že se nepodařilo vládu svhrnout. „Je škoda, že se nepodařilo shodit vládu, protože každy den, který je tato vláda ve svém úřadě, je ztraceným dnem,“ uzavírá Špidla.