Kvalitní šampaňské mizí do Číny

Londýn - Poptávka po šampaňském roste, na některých asijských trzích až o polovinu. Nejoblíbenější je ale ve Velké Británii, která v posledních 16 letech dováží nejvíc lahví v historii. Letos by poptávku mohly zvednout i letní olympijské hry v Londýně a oslava 60. výročí korunovace britské královny Alžběty II.

„Šampaňského se v Británii prodává stále více. Letošní události v Británii prodejům ještě pomůžou,“ myslí si Andrew Hawes, předseda britské asociace šampaňského vína. Právě Britové přitom u zrodu šampaňského stáli. Zachutnalo jim totiž víno, které během převozu z Francie zkvasilo. 

Šampaňaké jako takové pochází pouze z jediné oblasti na světě, a to z oblasti Champagne ve Francii. Světová spotřeba šampaňského ovšem stoupá a šampaňského ubývá. „Prestižních Cuvé je přesně omezené množství, více se jich nedá vyrobit a cena pak neúměrně vzrůstá,“ říká sommeliér Petr Sláma. 

Nejdražší značky nakupuje Čína

Britům chutná šampaňské dodnes. Ty nejdražší značky ale ve velkém nenakupují. O luxusní bublinky má zájem hlavně Asie. „Rozvojové trhy jsou klíčové pro budoucnost spotřeby šampaňského ve světě,“ říká Francoise Peretti z Britského úřad pro šampaňské víno. 

„Nejprve to bylo Japonsko, momentálně je to Čína. Čína uvolnila neskutečné peníze pro nákup vín,“ říká Sláma. „Ještě před rokem se vína z oblasti Champagne, tedy šampaňské, alokovaly rok dopředu a cena byla podstatně mírnější. Dneska musíte udělat alokaci vín na pět let dopředu a cena během těchto tří měsíců v novém roce už stoupla o deset procent. To je neskutečně moc, když si vezmeme, že Cuvé stojí například pět tisíc,“ dodal Sláma. 

Video Reportáž Jany Erbenové
video

Reportáž Jany Erbenové

Není to ale jen šampaňské, které Asie nakupuje ve velkém. Číňanům chutná všechno kvalitní víno z Francie. Tento týden měli například možnost ochutnat víno v Burgundsku. Na začátku dubna se pak celý vinařský svět přesune na En Primeur do Bordeaux, kde se bude rozhodovat o cenách vína na letošní rok.