Japonsko zahájí s Kanadou diskuze o volném obchodu

Tokio – Historicky první vzájemná dohoda o volném obchodu se rýsuje mezi Japonskem a jinou zemí skupiny nejvyspělejších ekonomik světa, známých pod zkratkou G8. Státem, s nímž Japonci zahájí rozhovory, je Kanada. Dohodli se na tom dnes premiéři obou zemí Jošihiko Noda a Stephen Harper, který je od pátku na návštěvě Tokia.

Oba premiéři si během vzájemného rozhovoru slíbili, že budou usilovat o posílení spolupráce v ekonomice, energetice a bezpečnosti. Japonsko do Kanady vyváží hlavně automobily, stroje a další průmyslové zboží, dováží suroviny a zemědělské produkty. Obě země chtějí vstoupit do americko-asijského projektu transpacifické obchodní zóny.

„Je to vskutku historický krok, který přispěje ke tvorbě pracovních míst a k ekonomickému růstu v obou zemích,“ řekl Harper na společné tiskové konferenci s Nodou. „Jednání, která jsme dnes oznámili, doplňují ambiciózní kanadské plány na poli mezinárodního obchodu,“ dodal.

Japonský premiér Noda zdůraznil zejména význam spolupráce soukromého sektoru obou zemí v obchodu se zemním plynem a dalšími zdroji energie. Japonsko po odstavení většiny jaderných elektráren po loňské březnové havárii na elektrárně Fukušima má problémy s dodávkami elektřiny a potřebuje si zajistit stabilní dodávky energetických surovin.