Když musí Češi šetřit, nechodí do hospod

Praha - Z průzkumu pro ING Bank ČR vyplývá, že Češi jsou při šetření nejvíc ochotní omezit návštěvy restaurací. Data ukázala, že v případě, kdy by lidé museli měsíčně seškrtat výdaje o tisícovku, vysedávání po hospodách by padlo jako první.

Ochotu omezit kavárny a restaurace projevilo až 80 procent lidí. Češi ale šetří taky na nákupu oblečení a spotřebního zboží, k tomu se kloní polovina respondentů. Přes čtyčicet procent lidí plánuje omezit i koníčky, lidi do 25 let jsou ochotní uskromnit se i při telefonování a kouření. „Většinou máme nějaké rezervy a oblasti, na kterých můžeme a hlavně jsme ochotni ušetřit. Omezit návštěvu restaurací nebo si odříct nové tričko asi nedělá nikomu z nás problém. Horší jsou okolnosti, kdy lidé musejí sáhnout do výdajů na jídlo nebo bydlení,“ podotkl ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček.

Právě potraviny a energie jsou na konci žebříčku možných omezení výdajů. Ušetřit na nich se snaží jen necelá čtvrtina respondentů nejstarší generace. Zhruba třetina lidí napříč věkovými kategoriemi pak projevila vůli šetřit na benzinu a naftě.

Video Češi kvůli šetření omezují chození do restaurací
video

Češi kvůli šetření omezují chození do restaurací