Brusel potrestal 13 přepravců za kartel, zaplatí 169 milionů eur

Brusel/Curych – Evropská komise vyměřila 13 logistickým společnostem pokutu v celkové výši 169 milionů eur (asi 4,2 miliardy Kč). Firmy podle komise uzavřely nedovolenou kartelovou dohodu na trhu nákladní dopravy. Mezi pokutovanými je i americký logistický obr UPS, trestu se naopak vyhne společnost DHL ze skupiny Deutsche Post. Kartelu se sice také účastnila, nakonec se ale sama rozhodla na něj upozornit.

Zdroj: Isifa/GettyImages Autor: Kevork Djansezian

Podle komise, která plní v Evropské unii mimo jiné úlohu antimonopolního úřadu, se pokutované firmy domlouvaly na cenách nákladní letecké přepravy. Uzavřely k tomu čtyři kartelové dohody a těmi se pak řídily v letech 2002 až 2007. Vedle UPS dostaly pokutu například firmy Panalpina nebo Expeditors

„V dobách krize je o to důležitější vymýtit skryté daně, jimiž kartely naši ekonomiku zatěžují,“ uvedl komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. „Tyto kartely ovlivnily jednotlivce i firmy, neboť zajišťují přepravu zboží na klíčových obchodních trasách. Škody tak v Evropě může mít řada exportérů i spotřebitelů dováženého zboží,“ dodal.

Třetinu částky zaplatí Kühne & Nagel

Největší část pokuty bude muset zaplatit švýcarská společnost Kühne & Nagel, na kterou připadá skoro třetina vyměřené částky - přesně 53,7 milionu eur (1,3 miliardy korun). Firma se proti tomu bouří a zvažuje odvolání. Šéf podniku Karl Gernandt v reakci na oznámení komise řekl, že vyšetřování nebylo korektní a že komise učinila nesprávné závěry jak z faktického, tak z právního hlediska.

„Navíc není zcela doceněna vstřícná spolupráce, kterou společnost Kühne & Nagel během vyšetřování poskytla. I z těchto důvodů uvažujeme, že se proti rozhodnutí odvoláme k evropským soudům,“ dodal.

Firmu ze stejného důvodu vyšetřovaly i regulační orgány ve Spojených státech. Za kartel tehdy zaplatila 9,8 milionu dolarů (asi 181 milionů Kč).