Němci sníží státní podporu solární energie až o 30 procent

Berlín – Němečtí poslanci podle očekávání schválili snížení státní podpory solární elektřiny u nových projektů od 1. dubna až o 30 procent. Cílem je omezit boom výstavby fotovoltaických elektráren v Německu. Proti tomuto opatření vlády však má výhrady část spolkových zemí, které zasedají v horní parlamentní komoře. Novela zákona se tak může ještě změnit.

Nejvíce se krácení garantovaných výkupních cen dotkne velkých solárních parků, u nichž subvence klesnou právě o 30 procent. Fotovoltaickým instalacím na střechách se dotace sníží o 20 procent. Nově však mají mít nárok na starou cenu ti provozovatelé malých elektráren, kteří si přihlásili jejich připojení do sítě do 24. února a zprovozní je do konce června.

Cílem novely je „zkrotit“ boom výstavby nových fotovoltaických zařízení v Německu, světové jedničce ve výrobě elektřiny ze slunce. Aby německá vláda nalákala investory, slíbila jim na dvacet let garantované výkupní ceny, které však prodražují cenu elektřiny pro koncové odběratele. Vláda proto pravidelně tuto podporu pro nová zařízení snižuje. Tentokrát se rozhodla pro razantnější omezení.

Garantovaná cena bude záviset na počtu nových panelů

Zákonodárci středopravé koalice však původní návrh upravili s tím, že garantovaná cena bude klesat o jedno procento měsíčně až od května do října, poté se jeho výše bude nově vypočítávat na základě přírůstku instalovaného výkonu solárních elektráren v předchozím období. Pokud by se například opakoval razantní nárůst o 7,5 gigawattu (GW) jako v letech 2010 a 2011, mohly by se dotace měsíčně snížit až o 2,8 procenta.

Německé protesty proti omezení podpory solární energie
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Jens Buettner

U nových projektů také už Německo nebude vykupovat všechnu vyrobenou solární elektřinu. Majitelé malých zařízení budou muset sami spotřebovat nebo prodat za tržní ceny 20 procent produkce (původní návrh počítal s 15 procenty), větší elektrárny deset procent.

Podobný problém s rostoucí cenou sluneční elektřiny musel v minulosti řešit také Nečasův kabinet. Ten ale na rozdíl od západních sousedů na producenty solární energie jednorázově uvalil vysokou daňovou zátěž - a to i zpětně. „To je zcela zásadní problém, retroaktivní opatření se kromě Česka ještě nikde v Evropě nestala,“ poznamenal Klimek.


Podle předsedy představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Petra Klimka by se fotovoltaičtí producenti díky lepším technologiím mohli již brzy bez státních dotací zcela obejít. „Němci mají spočítáno, že za dva až čtyři roky bude výrobní cena tak nízká, že se do toho vyplatí investovat i bez výkupních cen,“ tvrdí Klimek. „Takové projekty už vznikají i v Česku,“ dodal.

Omezení podpory odmítají některé spolkové země

Německý solární průmysl proti těmto opatřením protestuje a označuje je za likvidační. Řada výrobců panelů se už nyní potýká s finančními problémy; v posledních měsících jich několik vyhlásilo bankrot. Klimek vládní postup za likvidační nepovažuje, spíše naopak. „Myslím si, že to je krok správným směrem. Měly by se podporovat instalace na střechách a vlastní spotřeba,“ podotkl.

Video Zlín porazil v extralize volejbalistů Brno
video

Zlín porazil v extralize volejbalistů Brno

Zlín porazil v extralize volejbalistů Brno

Ohlasy po zápase Zlín - Brno

Výrazné omezení podpory solární energetiky má ale také odpůrce silnějšího kalibru. Staví se proti němu některé spolkové země především na jihu a východě Německa, kde je tento průmysl nejrozvinutější a zaměstnává tam tisíce lidí. Právě zástupci regionálních vlád tvoří druhou parlamentní komoru, Spolkovou radu, která má novelu začít projednávat v pátek a její rozhodnutí se čeká 11. května.