OECD: Eurozóna opět upadne do recese

Paříž - Ekonomická situace vyspělých zemí se mírně zlepší, země eurozóny oslabené dluhovou krizí ale budou hluboce zaostávat a největší tři se jako celek propadnou do recese. Dnes to předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v předběžné zprávě před květnovým zveřejněním svého kompletního výhledu.

Růst ekonomiky skupiny G7 v prvním pololetí mírně oživí na 1,9 procenta, po zpomalení na 1,1 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Skupina Euro 3, tedy Německo, Francie a Itálie, jako celek klesne v prvním čtvrtletí o 0,4 procenta po poklesu o 0,8 procenta v minulém čtvrtletí. Zaznamená tak druhou recesi od let 2008 až 2009. 

Samotné Německo se recesi těsně vyhne a už ve druhém čtvrtletí by největší ekonomika Evropy měla výrazně oživit. Itálie naproti tomu zaznamená propad, který trvá od loňského třetího čtvrtletí a skončí v letošním druhém čtvrtletí, odhadla OECD. OECD eurozóně předpověděla zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 0,2 procenta. Příští rok má růst zrychlit na 1,4 procenta.

V recesi bude Itálie i Británie

USA se bude podle OECD dařit o něco lépe. Díky zlepšení trhu práce zůstane růst v USA v prvním pololetí těsně pod třemi procenty. Také Japonsko po poklesu v minulém čtvrtletí nyní výrazně oživuje. Naopak britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesne a ocitne se stejně jako Itálie a řada dalších ekonomik eurozóny v recesi. 

OECD centrálním bankám vyspělých zemí doporučila zachovat uvolněnou měnovou politiku, aby podpořily slabé oživení. „Měnová politika by měla být ve střednědobém výhledu podpůrná, aby umožnila pokračování procesu oživování,“ uvedl hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan.