Německé odbory zajistily státním zaměstnancům růst platů o 6,3 procenta

Berlín - Postupné zvýšení platů o 6,3 procenta čeká dva miliony německých státních zaměstnanců. Po dlouhých hodinách vyjednávání k tomu dospěli odboráři a zástupci vlády. Dohoda s sebou přináší konec výstražných stávek, které v různých částech země narušovaly služby. „Je to výsledek, který hraničí s tím, co federální vláda a společnost mohou dovolit. Věřím, že je to dobrá věc a umožní předejít dalšímu týdnu stávek,“ říká ministr financí Wolfgang Schäuble. Počátkem týdne se do stávky zapojilo 34 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru.

Zvýšení o 3,3 procenta odborům nestačilo

Odborový svaz Verdi minulý týden odmítl vládní nabídku, podle které měly platy zhruba dvou milionů státních pracovníků stoupnout o 3,3 procenta, a požadoval vytrvale zvýšení mezd o 6,5 procenta.

Předseda svazu je spokojen, zaměstnanci dosáhli cíle

Předseda svazu Frank Bsirske po posledním kole jednání, jež skončilo dnes nad ránem v Postupimi, uvítal dohodu, která umožní získat „trvalé“ zvýšení reálných mezd během příštích dvou let.

Co si svazy vyjednaly

  • Státním zaměstnancům bude se zpětnou platností od 1. března zvýšen plat o 3,5 procenta.
  • Další zvýšení bude následovat v lednu a v srpnu 2013.
  • Zaměstnanci letišť dostanou také mimořádnou prémii 600 eur.

Nespokojenost zaměstnanců státního sektoru s mzdami vyústila v minulých týdnech ve výstražné stávky, které postupně v různých regionech Německa narušovaly služby veřejnosti. Odboráři se tak snažili zvýšit tlak na vládu před dalším kolem jednání.

Verdi, jeden z největších a nevlivnějších odborových svazů v Německu reprezentující dva miliony státních zaměstnanců, usiloval o zvýšení mezd už rok. O mzdových poměrech se chystá vyjednávat letos na devět milionů německých pracujících a dohoda veřejného sektoru se tak zřejmě stane modelem pro dalších odboráře.