Lagardeová: Globální ekonomika prochází křehkým oživením

Washington – Globální ekonomika oživuje, přes známky finanční stabilizace eurozóny a zrychlení růstu v USA je ale stále křehká a slabá. Řekla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Také vyzvala vyspělé země, aby zvýšily „palebnou sílu“ její instituce v podobě nových peněz. Měly by umožnit lépe řešit globální finanční problémy, zejména dluhovou krizi některých zemí eurozóny.

„Sluší se přiznat, že situace vyhlíží o trochu lépe než ještě před několika měsíci,“ řekla Lagardeová na mediální konferenci ve Washingtonu podle textu svého projevu odeslaného tiskovým agenturám.

Za nadále složitou označila šéfa MMF situaci v Evropě, kde se teprve nedávno zmírnily projevy dluhové krize. Oslabování evropské ekonomiky podkope i americkou ekonomiku a zaměstnanost, dodala.

Tvůrci ekonomické politiky ve vládách a centrálních bankách by i přes zlepšení situace neměli propadat sebeuspokojení. K posílení ekonomického růstu by měli využívat hlavně měnové politiky, protože vyspělé ekonomiky nyní nevykazují známky růstu inflace, řekla šéfka MMF.

Lagardeová také vyzvala Spojené státy k řešení vysokého veřejného dluhu, který podle některých měření přesahuje 100 procent hrubého domácího produktu. Americkým politikům doporučila zaměřit se na omezení růstu mandatorních sociálních výdajů a na zajištění vyšších rozpočtových příjmů. Dodala ale, že příliš rychlé snižování vládních výdajů ve vyspělých zemích by mohlo situaci spíše zhoršit.