Obama ostře napadl republikánský návrh rozpočtu

Washington – Americký prezident Barack Obama dnes ostře napadl republikánský návrh rozpočtu na příští fiskální rok. Označil jej za špatně zamaskovaný „sociální darwinismus“. Kritizoval zejména rozsáhlé škrty, které by zasáhly širokou škálu vládních výdajů od zdravotnictví přes sociální výdaje až po národní parky. Návrh minulý týden schválila Sněmovna reprezentantů ovládaná republikány, ale v Senátu kontrolovaném demokraty dokument nemá šanci.


Republikáni požadují rozpočtové škrty ve výši 5,3 bilionu dolarů (téměř 100 bilionů korun) během příštích deseti let. Úspory by mimo jiné šly na úkor zdravotních programů i důchodových dávek. Demokraté v čele s Obamou republikánský návrh odmítají.

Stejně jako republikáni vnímají souboj o rozpočet jako jedno z určujících témat nadcházející prezidentské volební kampaně.

Obama odmítá snižování daní firmám i bohatým

Prezident dnes také odmítl plány republikánů na snižování daní jak pro firmy, tak pro jednotlivce výměnou za odstranění mnoha daňových výjimek. Prospěch by z toho měli hlavně bohatí.

Sám šéf Bílého domu ve svém návrhu rozpočtu na příští fiskální rok, který začne v říjnu, rovněž počítá se škrty. Mnohem zásadnější roli v jeho rozpočtu ale hrají investice na podporu ekonomiky, například do infrastruktury či modernizace školství.

Plán také počítá s daňovými úlevami pro firmy, které budou ve Spojených státech vytvářet nová pracovní místa. Jeho návrh má ale opět vysoký schodek, který by dále zvýšil zadlužení země. Republikáni Obamu za vysoké schodky jeho rozpočtů dlouhodobě kritizují.