Evraz kvůli povolenkám uvažuje o ukončení výroby oceli

Ostrava - Společnost Evraz Vítkovice Steel řeší, jak se vypořádat s rostoucími náklady na emisní povolenky. Trojku na českém ocelářském trhu by letos přišly v přepočtu na 74 milionů korun. Firma proto podle Hospodářských novin zvažuje uzavření tuzemské ocelárny, což by postihlo zhruba dvě stě zaměstnanců, ale i partnerské společnosti, které ocelárnu zásobují nebo jí zajišťují služby. Podle deníku se mluví i o nákladném plánu na stavbu nového závodu. 

Ve hře je ale také stavba nové elektroocelárny za 100 až 150 milionů dolarů (až 2,8 miliardy korun), což by firmě pomohlo dostat se k povolenkám zdarma. Dnešním Hospodářským novinám to řekl šéf hutní firmy Dmitrij Ščuka. Firma v Ostravě provozuje vedle ocelárny také válcovny plechu.

Práci by mohlo ztratit 200 lidí

Pokud firma starou ocelárnu zavře a nepostaví novou, může přijít o práci zhruba 200 zaměstnanců. Postup Evrazu by dopadl také na další firmy, například Arcelor Mittal by přišel o část odbytu surového železa.

Česká odnož Evrazu je jedinou domácí firmou v oboru, která od příštího roku nebude mít nárok na bezplatné emisní povolenky. V případě, že by je musela nakupovat, stály by ji při dnešních cenách ročně asi tři miliony eur (74 milionů korun). Pokud se nezmění pravidla, bude Evraz nucen upravit svou výrobu. „Snažíme se to ještě změnit, podle mne se jedná o nerovné zacházení,“ míní Ščuka.

Evraz si plánuje ponechat válcovny, ovšem ohledně výroby oceli se prý bude muset rozhodnout. „Kdybychom postavili ocelárnu s vlastní elektrickou pecí, vyřešilo by to problém s povolenkami. Další variantou je zcela zrušit výrobu oceli a nechat v provozu jen válcovnu, která by zpracovávala polotovary z Ukrajiny nebo Ruska,“ dodal šéf Evrazu.

Evraz Vítkovice Steel, vyrábějící ocel a válcované produkty, je třetí největší česká hutní společnost a zaměstnává zhruba 1 400 lidí. Od roku 2005 je součástí ruské skupiny Evraz.