Jedenáctiletý nizozemský kluk má recept na řeckou krizi

Amsterdam – Zatímco nejlepší ekonomické mozky se usilovně snaží najít způsob řešení řecké dluhové krize, jedenáctiletý Nizozemec Jurre Hermans nabízí jedinečný a zároveň praktický recept na odstranění ožehavého problému. Zúčastnil se soutěže Wolfson Economics Prize, jejíž účastníci měli vymyslet způsob, jak nejlépe zvládnout odchod členského státu z eurozóny. A dostal čestné uznání.

Hermans navrhl, aby Řekové vyměnili evropskou měnu zpět za drachmu. Řecká vláda by pak podle něj mohla dát dohromady získaná eura, které by jí obyvatelé odevzdali, a zaplatit tak dluhy země.

Řečtí občané, kteří by v bance nevyměnili svoje eura za drachmy, by dostali finanční pokutu. Ta by odpovídala částce, kterou skrývali. Podle Hermanse by ale mohla být i vyšší.

„Tímto způsobem by bylo zajištěno, že všichni Řekové přinesou svoje eura do banky a řecká vláda by pak mohla zaplatit veškeré dluhy,“ napsal ve svém návrhu. „Doufám, že vám můj nápad pomůže,“ dodal.

Čeští ekonomové v návrhu budoucnost nevidí 

Podle českých ekonomů výměna eur za drachmu by vedla k výraznému oslabení nové měny. Ceny by výrazně vzrostly a Řekům by se tak prodražily splátky půjček. Navíc by lidé pravděpodobně eura nevyměňovali za původní měnu, ale uložili by své úspory do jiných měn nebo aktiv.

Sleduje televizi a je znepokojen problémy v eurozóně

Hermans se soutěže zúčastnil, protože „sleduje denně televizi a je poměrně znepokojen problémy v eurozóně“. Mezi 425 účastníky byl nejmladší. Nakonec za svůj pokus od hodnotící komise dostal čestné uznání a odměnu sto liber v poukázkách.

Chlapcův otec Julius přesto neočekává, že by se Jurre stal v budoucnu ekonomem. „Chce dělat něco se zvířaty,“ sdělil agentuře AP. „Nijak zvlášť se nezajímá o politiku ani ekonomiku. Začal o tom přemýšlet proto, že se tomu dostává velké pozornosti v médiích.“

Wolfson Economic Prize je sponzorována rodinným charitativním fondem lorda Simona Wolfsona, člena britské Sněmovny lordů. Ten během vyhlašování finalistů soutěže upozornil, že rizika spojená s odchodem členské země z eurozóny bohužel nezmizela. „Myšlenky obsažené v odevzdaných pracích jsou nedocenitelným přispěním k zahájení diskuse o tomto důležitém tématu,“ řekl.