Ceny benzinu rostou, nafta naopak klesá

Praha - Ceny benzinu v uplynulém týdnu vzrostly na nová maxima, zatímco nafta zlevnila. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. V porovnání s předchozím týdnem cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o osm haléřů na 37,34 koruny za litr a cena nafty o deset haléřů klesla na 37,14 koruny za litr. Bezolovnatý benzin Special 91 podražil o pět haléřů. Cena plynu LPG se v porovnání s předchozím týdnem zase snížila o čtyři haléře.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

Ceny pohonných hmot sleduje i společnost CCS, podle jejíchž čtvrtečních údajů Natural 95 zdražil o 24 haléřů na nový rekord 37,45 koruny za litr. Nafta naopak zlevnila o šest haléřů na 36,80 Kč/l. Cena ropy Brent se nyní pohybuje nad 120 USD za barel a americká lehká ropa WTI nad 100 dolarů za barel. Rostla cena benzinu na burze v Rotterdamu a kurz koruny stagnuje, což motoristům nepomáhá. Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum předpovídal na tento týden zdražení benzinu o desítky haléřů. 

Rekordní ceny pohonných hmot podle odborníků sníží poptávku. Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu odhaduje pokles spotřeby u benzinu kolem osmi procent. Spotřeba nafty je spíš závislá na ekonomickém vývoji, pokles se odhaduje na tři až pět procent.