České stavebnictví padá jako o závod, průmysl roste

Praha – Stavební výroba zrychlila propad. Za únor hlásí pokles o 16 procent, což je nejvyšší propad za téměř dva roky. Výstavbu podle statistiků omezilo mrazivé počasí. Průmyslová výroba v únoru meziročně zrychlila růst na 4,7 procenta po lednovém zvýšení o 3,1 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Analytici nicméně upozorňují, že ve zbytku roku se průmyslu vzhledem k vývoji v zahraničí tak vysoký růst udržet nejspíš nepodaří.

Stavebnictví zůstává v krizi a zlepšení je zřejmě v nedohlednu. Vydaných stavebních povolení totiž v únoru meziročně ubylo skoro o pět procent a jejich orientační hodnota propadla skoro o polovinu na 21 miliard korun. Zahájených bytů v únoru meziročně ubylo o 11,9 procenta na 1 845 jednotek. O více než 2 procenta bytů méně se také dostavělo, a to 2 091. Stavební odvětví opustilo skoto 5 procent zaměstnanců.

Propad stavebnictví v únoru zapříčinil nejen nižší zájem o nové bydlení a úbytek veřejných zakázek, podepsaly se na něm i mrazy. „Propad stavební produkce zčásti ovlivnily extrémně nízké teploty, které dočasně zastavily práce na některých stavbách,“ upozornili statistici.

I když mrazy už pominuly, na lepší časy se nicméně podle analytiků stavebnictví neblýská. „DPH půjde ještě nahoru a lidé nebudou mít u bytů na dražší výstavbu, protože reálné mzdy letos poklesnou. To se už zrcadlí i ve struktuře nově zahajovaných staveb,“ upozornil hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. „V žádném případě, to nebude o tom, že by se propad měl zastavit a mělo by se to obracet nahoru, to určitě v letošním roce nehrozí,“ potvrdil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Graf průmyslové výroby a stavební produkce v ČR
Zdroj: ČT24

Průmysl zatím jede

Naopak průmyslu se v únoru dařilo. „Je to pokračující zahraniční poptávkou. Daří se exportu, a tak se daří i českému průmyslu. Většina typů výroby, které se meziročně zvýšily, jde na export,“ vysvětlil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla automobilová výroba, která si polepšila o 15,4 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla vzrostly o 7,8 procenta a výroba elektrických zařízení o 12 procent.

Nejvíce naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 10,7 procenta. Výroba ostatních dopravních prostředků se snížila o 10,6 procenta. Tradičně se nedaří také odvětví textilu a odívání, za poslední měsíce hlásí statistici propad rovněž ve výrobě kovů a minerálních výrobků, tedy těch odvětví, která jsou navázána na stavebnictví.

Video Komentář Pavla Sobíška
video

Komentář Pavla Sobíška

Komentář Pavla Sobíška

6.4.2012

Stavebnictví padá, na lepší časy se neblýská

Komentář Michala Brožky

Analytici: Je třeba počítat se zpomalením růstu průmyslu

Zatímco v únoru průmysl v úhrnu zabodoval, v dalších měsících už to tak podle analytiků být nemusí. „Český průmysl začíná v roce 2012 velmi dobře, ale není příliš pravděpodobné, že by podobným tempem rostl i po zbytek roku,“ varoval analytik společnosti Citfin Jiří Šimek.

Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin

„Průmysl v letošním roce zdaleka nedosáhne téměř sedmiprocentního růstu, jako tomu bylo v loňském roce. Ale nejpesimističtější scénáře o propadu průmyslu v roce 2012 se zřejmě také nenaplní.“


Za růstem českého průmyslu podle Šimka stojí především zakázky ze zahraničí, tam ale příliš optimismu vidět není. Například německý průmysl už v únoru hlásil pokles, a to o 1,3 procenta.