Facebook se pouští do akvizice za miliardu dolarů

San Francisco – Provozovatel nejrozšířenější sociální sítě, Americká společnost Facebook, koupí za miliardu dolarů (téměř 19 miliard korun) společnost Instagram. Ta vyvíjí aplikaci pro sdílení fotografií a funguje prostředním aplikací do mobilních telefonů iPhone, nově také na bázi operačního systému Android. Pro Facebook jde před primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) o největší akvizice za jeho krátkou historii.

„Pro Facebook je to klíčový milník, protože je to vůbec poprvé, co jsme získali produkt a společnost, která má tolik uživatelů,“ sdělil na svém blogu spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Zpráva je o to překvapivější, že se firma k akvizici odhodlala jen krátce před plánovaným vstupem na burzu. Facebook převezme i celý tým vývojářů Instagramu.

Poslední krok největší sociální sítě v mnohém připomíná šest let staré spojení Google a YouTube. Google tehdy zaplatil za server na sdílení videí přes 1,5 miliardy dolarů. „Analogie toho, když Google kupoval YouTube, je velmi přesná, protože v té době se ukazovalo, že uživatelské sdílení videí je přicházející trend. A právě využívání mobilního sdílení fotek je něco podobného,“ říká specialistka na sociální sítě Eliška Hutníková.

Instagram slouží ke sdílení fotografií pořízených inteligentními mobily, ale možné je na ně stahovat, byť pracněji, i obrázky pořízené z digitálního fotoaparátu. Instagram existuje teprve od ledna 2011, stihl už ale získat kolem 30 milionů uživatelů.

Facebook hodlá zaplatit jednak hotově, jednak svými akciemi, které by měl co nevidět v rámci IPO vydat. Získat chce minimálně pět miliard dolarů (zhruba 94 miliard korun). Vstup firmy na burzu bude z hlediska akciových trhů patrně nejsledovanější událostí letošního roku.