Nový zákon povolí krokodýlí jatka

Jevišovice - Nová legislativa, která zřejmě od léta umožní porážet na jatkách krokodýly, ulehčí život společnosti Agro Jevišovice. Firma nyní chová 209 krokodýlů nilských a nemá možnost je legálně usmrtit. Ani při jatečním prodeji masa však chov nebude ziskový, uvedl ředitel družstva Antonín Kyjovský.

Nová vyhláška o porážení krokodýlů na jatkách, kterou připravilo ministerstvo zemědělství, nyní čeká na notifikaci od Evropské komise. Platit by měla od přelomu letošního června a července. „Momentálně maso neprodáváme, nemáme žádný legální způsob, jak krokodýly usmrtit. Krokodýl je agresivní zvíře a čím je větší, tím větší problémy s ním jsou. Nová legislativa nám umožní upravit stav,“ uvedl Kyjovský s tím, že někteří krokodýli jsou nyní už v jateční velikosti.

Agro Jevišovice krokodýly zatím chová pouze pro prohlídkové účely. Díky možnosti usmrtit zvířata na jatkách a prodat jejich maso chce společnost postupně snížit jejich stav na zhruba 70 kusů. „Cena za maso bude tržní, budeme ho prodávat prostřednictvím zpracovatelských závodů. Maso je drahé, ale vím, že některé luxusní hotely ve větších městech už projevily zájem,“ řekl Kyjovský. Firma bude nabízet k prodeji také krokodýlí kůže.  

V Česku se chovu krokodýlů příliš nedaří

Podle Kyjovského však ani prodej masa a kůží neučiní chov ziskovým. „V našich klimatických podmínkách to nejde. Musíme vytápět terária, krmit zvířata, zajistit jim potřebné klima,“ vypočítal Kyjovský. Loni byla společnost Agro Jevišovice v chovu krokodýlů ve ztrátě jeden a půl milionu korun.

Zájemci se mohou na krokodýly přijet podívat do Jevišovic i do Velkého Karlova od pondělí do pátku a o víkendech po telefonické domluvě. Vstupné pro dospělého stojí 60 korun v Karlově a 50 korun v Jevišovicích. Největší krokodýli jsou sedmiletí, ti dosahují délky až tří metrů.

Krokodýlí farma byla založena v roce 2004. Původní záměr byl přilákat na farmu turisty, ale také využívat chov na produkci krokodýlí kůže, jejíž výkupní cena se pohybuje ve stovkách eur. Dalším produktem mělo být právě chlazené krokodýlí maso pro vyšší příjmové skupiny obyvatel v Evropě. Proti hospodářskému využití krokodýlů ale protestují ochránci přírody. Vadí jim velikost chovu a to, že se zvířata budou na jatkách zabíjet. Podle majitele farmy je však takový chov ve světě běžný, navíc legální produkce kůže významně omezuje pytláctví. Podobné farmy se nacházejí například ve Francii nebo Velké Británii.