Travel Servis bude vozit skandinávské vojáky do Afghánistánu

Praha - Česká letecká společnost Travel Service bude vozit vojáky Švédska, Norska a Finska na zahraniční mise. Podle deníku E15 jde o lukrativní zakázku Organizace spojených národů.

Dosud na paluby červenomodrobílých letadel nastupovali cestující, kteří měli v zavazadlech plavky a sluneční brýle. Teď se tu budou střídat se skandinávskými vojáky v plné polní. „Společnost Travel Service vyhrála tendr, a tak budeme vozit vojáky severských zemí do Afghánistánu,“ uvedl Petr Šujan, obchodní ředitel společnosti.

Podle informací České televize se letadla kvůli armádní přepravě přestavovat nebudou. V interiéru bude 186 míst, tedy stejný počet sedadel, jako když se letí na dovolenou. Zvláštní úpravy nebude potřebovat ani zavazadlový prostor letadla. Přeprava vojáků civilními letadly je ve světě běžná, pro aerolinky je to totiž výborný byznys. Ani vedení společnosti Travel Service se netají tím, že je zakázka velmi lukrativní. Přesnou částku kontraktu ovšem tají. 

Soukromí dopravci jsou pro armádu levnější než její vlastní letadla

Pro mírové mise OSN jsou soukromí přepravci často levnější a rovněž více operativní než vlastní vojenská letadla. Ve velkém je proto využívá například americká armáda, která přes 90 procent svých vojáků po světě přesunuje komerčními linkami. Letadla si pronajímá i Severoatlantická aliance. 

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

„Severoatlantická aliance na to má vlastní program v jehož rámci využívá služeb ruských a ukrajinských aerolinek v řádu stovek milionů dolarů za rok,“ uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva dopravy. Civilními aerolinkami cestují i čeští vojáci. „My si vojáky přepravujeme vlastními letouny, ale stejně jako jiné země NATO pro přepravu velké techniky využíváme služeb soukromých firem, v tomto případě ukrajinských, které disponují letouny ruslan,“ dodal Pejšek.

Vojáci v minulosti nasedali i do strojů Českých aerolinií, například v roce 1993, kdy vojska OSN odlétala na Fidži, nebo o desetiletí později, kdy letadly s ČSA cestovali vojáci českého praporu KFOR na dovolenou.